pohřby drive-in

Pohřbívání během epidemie: Obřad má pět minut a probíhá v autě

Pohřbívání ve Španělsku
Zdroj: Profimedia
Petra Bílková
Petra Bílková
Publikováno 6. 4. 2020
Téma:

Epidemie koronaviru zasáhla životy nás všech, změnily se i zvyklosti a tradiční ceremoniály. Každý den umírají ve Španělsku stovky lidí, některé regiony mají problém i s tím, kam mrtvé ukládat. Země tak musela přijít také s novým, zrychleným způsobem posledního rozloučení s oběťmi nemoci Covid-19.

Pohřby, tak jak je známe, byly ve Španělsku vzhledem k epidemii a bezpečnostním nařízením zakázány. Země tak musela přijít s jiným řešením, jak by mohli pozůstalí říct svým nejbližším poslední sbohem. Není zde čas na slzy, ani dlouhá loučení. Celý obřad zabere stěží 5 minut. O novém způsobu loučení informovalo CNN.

 

 

Už tak obrovská bolest rodiny a blízkých je ještě umocněna tím, že ne všichni se smějí přijít rozloučit. Současná nařízení povolují pouze tři pozůstalé. Navíc celý obřad probíhá venku před dveřmi krematoria.

 

 

Tam přijíždí pohřební vůz. Otevřou se dveře kufru u auta, rakev zůstává uvnitř. K té přistupuje kněz a odříkává modlitbu. Když je kratičký obřad u konce, zřízenci naloží rakev a odvezou ji dovnitř do krematoria. Jen několik slov kněze, to je vše, nikdo z rodiny nepromlouvá, ani se k rakvi nepřibližuje.

 

 

Někteří nosí masky, jiní dokonce rukavice. Každý se snaží svůj pobyt na veřejnosti omezit na co nejkratší dobu, dokonce i kněz. Vše musí probíhat hladce a rychle, za dalších několik minut totiž začíná další pohřeb.

 

Španělsko je druhou nejzasaženější zemí Evropy epidemií koronaviru. Nemoci v zemi Covid-19 podlehlo více než 13 tisíc lidí. Nakažených je přes 135 tisíc.

TN.cz