Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Poslední rozloučení

Lidé se loučili s režisérem Vorlíčkem! Splnili mu jeho přání

Česko se v úterý rozloučilo s legendárním režisérem Václavem Vorlíčkem. Autor mnoha nezapomenutelných crazy komedií a seriálů měl představu o svém vlastním pohřbu. Přál si například velký potlesk na konci. Jeho přání se mu splnilo. Na pohřeb dorazila nejen rodina, ale i jeho přátelé, například Jan Hrušínský, Jiřina Bohdalová, Pavel Trávníček nebo Zdeněk Troška.

Pohřeb se konal v pravé poledne ve strašnickém krematoriu. Na pohřeb dorazil například herec Jan Hrušínský. "Vzpomínám na něj v poslední době víc, než jsem si myslel. Znali jsme se padesát let, natočil jsem s ním několik filmů a vídal jsem ho rád. Naposled jsme se viděli před rokem na festivalu filmů v Novém Městě nad Metují. Je pěkné, že i v takový smutný den na něho můžeme vzpomínat s úsměvem," řekl Hrušínský novinářům.

 

 

Na herce vzpomínal také Pavel Trávníček. "Vzpomínky jsou jenom dobrý. Měl sarkastický humor a dobrou náladu, která ho neopouštěla ani v těžkých chvílích. Byl můj filmový táta, začal jsem u něj, naučil mě filmovat. Naposledy jsme se viděli na divadelní premiéře Tří oříšků. Byl zvědavý, jak to bude vypadat na jevišti a moc se mu to líbilo. Netušil jsem, že je nemocný. Byl gentleman a nedával na sobě nic znát," svěřil se Trávníček. 

 

"Kdykoliv jsme ho na škole potkali, vždy jsme měli radost ze studia. Nebyl to jen pedagog, ale také kamarád," vzpomínal režisér Zdeněk Troška.

 

Na úvod obřadu zazněla úvodní píseň z pohádkového seriálu Arabela. Proslovu se ujal režisér Zdeněk Zelenka, který vzpomíná na svého přítele Vorlíčka.

 

Podle něho svými filmy dokázal režisér zlepšit náladu všem. Prožil život, o kterém se nedá říct, že by ho promarnil. Věnoval se naplno filmové i televizní práci. Ceny si nevystavoval, k některým svým filmům byl kritický, některé miloval, některé podle něho nemuseli vzniknout vůbec. Respektoval názory druhých a nekritizoval kritiky. "Odešel mistr svého oboru," Zelenka.

 

GALERIE: Rozloučení s Václavem Vorlíčkem

1
/
10
Zdroj: ČTK
Rozloučení s Václavem Vorlíčkem - Jiřina Bohdalová

 

Po proslovu zazněla ústřední píseň pohádky Tři oříšky pro Popelku Kdepak ty ptáčku hnízdo máš. Poté se se svým bratrem rozloučila sestra Kateřina. "Děkujeme ti za život, který jsi nám dal," rozloučila se za celou rodinu.

 

Na poslední cestu režiséra doprovodila píseň Tři oříšky z nezapomenutelné pohádky. Na závěr se splnilo přání Vorlíčka, lidé mu zatleskali.

 

Původně měl obřad trvat hodinu, z provozních důvodu byl zkrácen na dvacet minut, informoval deník Blesk. "Volali nám z krematoria. Došli prý k závěru, že se přijde s tátou rozloučit strašně moc lidí a že mají strach, aby byla obřadní síň vyklizena a připravena na další pohřeb včas. Tudíž že nám dávají na rozloučení, oproti původnímu plánu, maximálně dvacet minut," vysvětlila pro Blesk režisérova dcera Kateřina (66). Délku obřadu potvrdilo pro TN.cz Krematorium Strašnice.  

 

 

Režisér zemřel 5. února a natočil několik slavných filmů, například Tři oříšky pro Popelku, Jak utopit dr. Mráčka, Pane, vy jste vdova či seriál Arabela. Bylo mu 88 let. Režisér měl rakovinu plic, které nakonec podlehl.

 

Václav Vorlíček před svou smrtí plánoval natočit ještě jeden film, a to komedii Dámská rošáda. O všem informoval ve své knize Pane, vy jste režisér. Film měl být o tom, že by se z mrtvých stávali živí a z živých mrtví. Ve filmu se tak postavy mohly ocitnout například ve světě, kde žije spisovatel Ernest Hemingway.

reg TN.cz