velká voda

Pojišťovny sečetly škody za povodně, jdou do stovek milionů

Simona Šimková
Simona Šimková
13.8. 2020 21:32
Téma:

Pojišťovny sečetly škody za letošní povodně. Záplavy Českou republiku zasáhly zejména na přelomu června a července a způsobily škody za půl miliardy korun. To je o 40 procent více než za celý loňský rok. Lidé nejčastěji hlásili vytopené sklepy a poničené vybavení domácnosti.

Povodně jsou pohled, ze kterého jde mráz po zádech. Pro desítky tisíc lidí ještě před pár týdny krutá realita. "Po čtyřech vlnách červnových bouřek nám klienti nahlásili téměř 1300 pojistných událostí," uvedla mluvčí Allianz Kateřina Ikráthová.

 

"Ozvalo se nám více než 12 tisíc klientů a ty škody souvisely s přívalovými dešti," doplnila mluvčí společnosti Generali Česká pojišťovna Ivana Buriánková

 

V součtu 432 milionů korun ve škodách na majetku jen za poslední tři měsíce. To je ve srovnání s prvním čtvrtletím tohoto roku, kdy škody byly pouhých 6 milionů korun, raketový nárůst. "Poškozené pozemky, zaplavené sklepy, přístřešky, zahrady," vyjmenovává mluvčí Kooperativy Milan Káňa.

 

"Vzhledem k tomu, že už v první polovině roku je už o 40% více škod než v lonském roce, tak je možné, že letošní rok bude z hlediska povodní rekordní," uvedla Veronika Nová z České asociace pojišťoven.

 

 

Nejvíce povodně řádily v krajích Moravskoslezském, Jihomoravském a Středočeském. Silně zasáhly ale také Olomoucko, Pardubický kraj a severní Čechy.

 

Po takových pohromách tradičně výrazně vzroste zájem o majetkové pojištění, zhruba 30 % domácností ho prý stále nemá. A i když ho mají, mnozí opakují stále stejné chyby.

 

"Mezi klasické chyby patří to, že lidé zaměnují pojištění stavby a domácnosti," zní od Buriánkové.

 

V případě, že vám velká voda poničí třeba elektroniku, pouze s pojištěním stavby nedostanete ani korunu. S dobrou nepochodíte ani pokud smlouvu nebudete aktualizovat, třeba když zrekonstruujete dům nebo koupíte novější vybavení.

 

 

"V praxi se setkáváme se situacemi že lidé zrekonstruovali dům a zapomenout to zohlednit ve smlouve a pak bývají potíže s tím, že vyplacené pojistné plnění pak nereflektuje aktuální hodnotu majetku," vysvětluje Buriánková.

 

Pohromy pustoší Českou republiku v posledních letech stále častěji. Před dvěma lety si živly vzaly na majetku přibližně tři a půl miliardy korun, loni to bylo o miliardu víc.

tn.cz / TV Nova