Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

VELKÝ PŘEHLED rozdají miliony

Pojišťovny zachrání lékárny na venkově. Je mezi nimi i ta vaše?

Lékárna Ilustrační foto
Zdroj: Profimedia

Lidé na venkově mohou mít o něco klidnější spaní. Příspěvek na provoz totiž dostane osmapadesát lékáren v hůře dostupných oblastech. Cílem je zachovat jejich dostupnost i v malých obcích.

Komise pro bonifikaci lékárenské péče v nedostupných oblastech vybrala osmapadesát lékáren, které v letošním roce získají příspěvek až 600 tisíc. O příspěvek požádalo celkem 106 poskytovatelů pro 113 svých provozoven.

 

Finanční podporu jim vyplatí zdravotní pojišťovny v poměru počtu jejich klientů v daném kraji. "Jde o další krok, který usnadní lidem přístup ke zdravotní péči. Jsem velmi rád, že jsme našli funkční nástroj, jak podpořit dostupnost lékárenské péče i v hůře dostupných oblastech," uvedl předseda komise David Šmehlík, který je zároveň náměstek ředitele VZP. Kromě něj se na výběru podíleli i zástupci dalších zdravotních pojišťoven.

 

PŘEHLED: Které lékárny dostanou příspěvek?

Peníze dostane jen lékárna, která je jediná v obci. Její dojezdová doba k nejbližší další lékárně nesmí být kratší než deset minut a musí mít smlouvu se zdravotními pojišťovnami. Další podmínkou je, aby za loňský rok vydala méně než osmadvacet tisíc balení léků na recept hrazených z pojištění.

 

 

V roce 2017 byl spuštěn také dotační program pro praktické lékaře a zubaře. Ministerstvo zdravotnictví přispívá na otevření nových ordinací, vybavení nebo plat zdravotní sestry. Důvod je stejný jako u lékáren, zachování dostupnosti v malých obcích.

pan TN.cz