Cenný nález

Poklad na Plzeňsku! Zlaté a stříbrné mince vyhrabala divoká prasata

představení depotu mincí ze 14. století - 8
Zdroj: Západočeské muzeum v Plzni
Archeolog Milan Metlička s nalezenými mincemi
Vondřichová
Kristýna Vondřichová
12.8. 2020 16:35
Téma:

Nálezce poklad objevil náhodou při procházce v lese na Stříbrsku v Plzeňském kraji. V místě rozrytém divokými prasaty našel zlatou minci. Tzv. depot ponechal v zemi a počkal u něj do příjezdu archeologů, kteří desítky zlatých a stovky stříbrných mincí bezpečně vyzvedli.

"Koncem března oznámil nálezce na oddělení prehistorie Západočeského muzea v Plzni nález zlatých a stříbrných mincí. Převrácením částečně vyčnívajícího kamene se ukázalo původní místo uložení depotu," informovala Romana Němečková ze Západočeského muzea v Plzni.

 

Archeologové pak nález vyzvedli a zadokumentovali. Původně byly mince uložené do malé keramické nádoby. Její střepy vyzvedli spolu s mincemi. Poklad dle odborníků zřejmě jeho původní majitel ukrýval ve spěchu.

 

 

"Následující dva měsíce pak probíhalo čištění několika stovek mincí a další měsíc předběžné určení mincí, pocházejících ze 14. století. Poklad obsahoval 92 zlatých mincí o váze 325,88 gramů," informuje muzeum.

 

Součástí depotu byly zlaté dukáty, většina z doby vlády Ludvíka I. Velikého, na několika dalších byla císařská koruna českého krále Karla IV. Z jeho vlády také pocházelo 339 nalezených stříbrných grošů. Nejstarší nalezenou mincí je groš z doby Václava II.

 

 

Historická hodnota nálezu je podle Němečkové 4 miliony korun a nálezce má nárok na 10 % z nich. O tom, kdo poklad do země uložil, odborníci spekulují. Mohlo prý jít o ukrytý lup i peníze, které si na místě z bezpečnostních důvodů ukryl nějaký obchodník. Místem totiž dříve procházela norimberská kupecká stezka.

 

GALERIE: Představení depotu mincí ze 14. století

1
/
15
Zdroj: Západočeské muzeum v Plzni
představení depotu mincí ze 14. století - 18

TN.cz