proti koroně

Změny v supermarketu: Pokladní za plexisklem, ochranka u pečiva

Téma:

Na situaci koronaviru v Česku začaly reagovat také obchodní řetězce. A není divu. Jsou jedny z posledních prodejen, kam se lidé mohou vydat pro nákup potravin. Na opatření už ale reagují striktně a bez ochranných pomůcek vás do obchodu nepustí. V některých posadili své pokladní za ochranné plexisklo.

Výstražné cedule s bezpečnostními pokyny u vchodu vám vysvětlí, jak se v průběhu nákupu chovat. Před některými obchody zmizely popelníky, aby se tu lidé neshlukovali. Stejně jako na veřejnosti, ani do prostor prodejen není dle nařízení vlády povolen vstup bez zakrytých úst a nosu.

 

Také platí pravidlo, že mezi 7. a 9. hodinou ranní smí nakupovat pouze osoby starší 65 let. Na tato nařízení dohlíží ostraha. "Provádíme kontrolu zakrytí obličejových částí, konkrétní opatření neustále opakujeme také prostřednictvím rádia. V něm doporučujeme udržovat minimálně dvoumetrový rozestup od ostatních zákazníků, nabádáme k toleranci a ohleduplnosti a užívání bezhotovostní transakce na pokladně,“ popsal Martin Piterák, provozní ředitel společnosti Kaufland.

 

 

Ochranka stojí také v oddělení pečiva a dohlíží na důslednou hygienu a použití ochranných rukavic. Některé pečivo jako jsou rohlíky nebo chleba jsou už zabalené zvlášť. Zvýšená je také dezinfekce všeho, s čím lidé během nákupu přijdou do styku. "Madla vozíků jsme začali dezinfikovat pomocí prostředku, který má podle laboratorních testů dlouhotrvající antimikrobiální a viry inaktivující účinek. Celý proces probíhá tak, že se nejprve nákupní vozíky a košíky umyjí horkou vodou a poté se nastříkají dezinfekcí, která má účinnost 10 dní. Kontrolu účinnosti provádíme stěry, které pravidelně vyhodnocujeme,“ přiblížil Piterák.

 

Nejzásadnější změnou, která se v některých prodejnách objeví jsou ochranná plexiskla u pokladen a informací. Díky nim nedochází k přímému kontaktu zaměstnanců se zákazníky.

 

Jak řeší prodejny časové vymezení pro lidi starší 65 let a jestli provádí jejich kontrolu na místě se podívejte v reportáži.

TN.cz