Bič na rebely

Pokuty za odmítání roušek se osvědčily. Lidé jsou ukázněnější, hlásí ČD

Cestování vlakem
Zdroj: Getty Images, Profimedia
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
15.10. 2020 5:55
Téma:

Už dva týdny má personál Českých drah (ČD) možnost cestujícím, kteří si i po výzvě odmítají nasadit roušku, "napařit" přirážku tisíc korun. A i když pokuty padají, pasažéři jsou podle dopravce po změně dopravních podmínek krotší.

"V souvislosti s úpravou Smluvních přepravních podmínek se ukázněnost cestujících obecně mírně zvýšila. A to i v jiných případech, než je nedodržování nošení roušek," popsala dopad novinky pro TN.cz mluvčí ČD Gabriela Novotná.

 

Není to tak, že by průvodčí pokuty vůbec nedávali, ale nemusejí k tomu přistupovat příliš často. "Situací, kdy kvůli neuposlechnutí výzvy došlo k vystavení přirážky, jsou pouze jednotky denně," přibližuje Novotná. Dráhy zatím ani neuvažují o tom, že by výši sankce jakkoli upravovaly.

 

Před měsícem vyvolal velkou pozornost příběh Martiny, na kterou vlakový personál kvůli tomu, že si odmítala nasadit roušku, zavolal policii. Za neplánované zastavení vlaku a jeho následné zpoždění dostala celkem pokutu 4600 korun. A zdá se, že příběh zaúčinkoval jako odstrašující příklad.

 

 

"Podobné incidenty, jako byl zmiňovaný medializovaný případ, jsme po této události nezaznamenali," pochvaluje si mluvčí Novotná.

 

Anketa

Je v pořádku pokutovat lidi, kteří odmítají ve vlaku jet v roušce?

Hlasovalo 561 lidí.
Pokutu tisíc korun mohou dostat za odmítání roušek také cestující Leo Expressu. "Udělována je jen občas, jde o jednotky případů týdně," uvedl na dotaz TN.cz mluvčí dopravce Emil Sedlařík. Pokud ani pokuta odbojné pasažéry nepřiměje k zakrytí úst a nosu, může je personál z vlaku vyhodit, v úplně krajním případě přivolat policii tak, jako se to stalo paní Martině.

 

Podle Sedlaříka jsou ale případy, kdy personál vlaku cestující(ho) vysadí, neboli vyloučí z přepravy, ještě vzácnější než uložení zmíněné pokuty.

 

 

Povinnost mít roušku nebo jinak zakrytý obličej, nechybí ani v přepravních podmínkách RegioJetu. Co tam ovšem na rozdíl od Českých drah a Leo Expressu schází, je pokuta.

 

"Většina lidí bez roušky si ji prostě jen zapomene nasadit. Se všemi se snažíme domluvit a tento přístup se nám zatím osvědčuje. Nezaznamenali jsme případy, že by lidé nasazení roušky cíleně odmítali, nevím ani o tom, že bychom někoho vyloučili z přepravy," přibližuje cestu "po dobrém" mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj.

 

Pokuta za odmítání roušky ve vlaku? Připomeňte si problematiku v reportáži:

 

 

Po zavedení nových opatření dávají policsté pokuty i na zastávkách:

TN.cz