Chotyně u Hrádku nad Nisou

Poláci chtějí rozšířit uhelný důl u hranic. Češi a Němci se spojili proti

Ivan Berka
Ivan Berka
17.9. 2019 13:39
Téma:

Rozšíření polského hnědo-uhelného dolu Turuw je tématem odpoledního jednání v Chotyni u Hrádku nad Nisou. Obyvatelé českého i německého pohraniční s tím nesouhlasí. Polská strana chce přitom těžit uhlí v blízkosti hranic ještě zhruba dvacet let.

Poláci plánují těžit hnědé uhlí na polském území v těsném sousedství Česka a Německa až do roku 2044. A v úterý půjde o další z kroků, kterými chtějí čeští a němečtí občané rozšíření těžby uhlí zabránit nebo omezit. Veřejné jednání proběhne v 15 hodin v Chotyni u Hrádku nad Nisou.

 

Zda se podaří dosáhnout nějaké dohody s polskou stranou, není jasné. Občané i úřady s Poláky jednají už několik let a zatím se zásadně neposunuli. Argumentují především poklesem hladiny spodních vod, změnou počasí v regionu a naposledy třeba i zvýšeným hlukem v okolí dolu.

 

 

Poláci však od těžby ustoupit nechtějí a nabízejí svým sousedům za toleranci nejrůznější benefity. Ve čtvrtek se bude v polské Bogatynii projednávat vliv záměru pokračování těžby na životní prostředí.

 

Jen českému ministerstvu životního prostředí leží na stole aktuálně kolem 4000 připomínek k chystanému rozšíření polského hnědouhelného dolu.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

epa TN.cz