napřímo

Středula: Pozor na výpovědní dohody, pomoc pro OSVČ je třeba doladit

Bára Divišová
Bára Divišová, Petra Bílková
1.4. 2020 13:52
Téma:

Podniky kvůli vládním opatřením zvažují hromadné propouštění. O práci mohou přijít statisíce lidí, upozorňuje šéf odborářů Josef Středula, který byl ve středu hostem moderátorky Báry Divišové v internetovém pořadu Napřímo. Mimo jiné poradil zaměstnancům, na co všechno mají nárok.

Podle Středuly jsou nejvíce ohrožené firmy z oblasti cestovního ruchu, nebo na něj navázané, například restaurace, hotely, nebo služby s tím spojené. Některé podniky už o propouštění informovaly úřady práce. Černý scénář, na který odbory před dvěma týdny upozorňovaly, se začíná naplňovat.

 

"Pokud bude krize trvat čtvrt roku, což je tak nejkratší doba, kterou si umíme představit, předpokládáme pokles HDP o minus 5 až minus 8 %. Také se domníváme, že dojde ke krátkodobému propouštění, 400 až 450 tisíc lidí," říká Josef Středula.

 

 

Program Antivirus podle Středuly významně ochrání zaměstnanecké příležitosti v České republice. Zabránit šíření viru se podle něho nedalo, příprava na něj však mohla být rychlejší. Středula uznal, že úřady jednaly tak pružně, jak jen bylo možné.

  

Pokud by zaměstnanec dostal výpověď z organizačních důvodů, má nárok na odstupné a výpovědní lhůtu. Zaměstnanec by podle Středuly ideálně neměl přistupovat na dohodu, pokud nebude mít žádnou garanci. Mohl by tak o lhůtu i odstupné přijít. "Vždy je čas si vše přečíst a s někým se poradit," řekl šéf odborářů. Zaměstnanec by také neměl váhat s kontaktováním úřadu práce.

 

 

Středula se také vyjádřil ke svému prohlášení o "šmejdství" na účet vlády. "Je nutno znát, jak vypadá české zákonodárství a podívat se zejména na znění krizového zákona," řekl s tím, že právě tento zákon byl použit při vyhlášení nouzového stavu. Zákon ale také ukládá státu povinnost úhrady škod způsobených vyhlášením nouzového stavu. Podle Středuly se však rozhodl tak, že nebude postupovat na základě krizového zákona, ale zákona o veřejném zdraví, což šéf odborářů odmítá a jde podle něj o snahu vyhnout se právním povinnostem.

  

"Tento akt místo toho, aby uklidnil, tak znervóznil řadu lidí. Je třeba tu situaci řešit," prohlásil Josef Středula. Ke škodám způsobených podnikatelům i zaměstnancům je podle jeho slov se třeba postavit čelem, aby byli schopní "podržet ekonomiku" a dopady na jejich produktivitu byly co nejmenší.

 

 

"To, že nedostane každý úhradu za všechnu škodu, to je realita. To je v pořádku, tak se to děje i u pracovních úrazů. To, na co já jsem reagoval, bylo to, že se to takhle přepólovalo. Že se rušila některá ustanovení, která už byla přijata. Pro mě je to nepříjemná situace z hlediska právní jistoty. Jedná se o faktických škodách," prohlásil Středula, s tím, že věří, že lidé se k věci postaví férově, nemají však rádi, když se s nimi férově nejedná.

 

Způsob, jakým byla vytvořena Pětadvacítka na pomoc OSVČ, je podle Středuly ukvapený a bylo by třeba poskytnout celé záležitosti větší pečlivost a lepší vhled do celé situace. "Živnostníci mají aktuálně nulu, neví, jak to bude dál. Mnozí zaměstnávají lidi a ty peníze nemají. Z tohoto úhlu to může být složité a je třeba se tomu ještě věnovat," řekl. Aktuálně se připravuje nový program Covid 3, zaměřený na firmy, aby tak získaly prostředky, se kterými mohou nakládat.

 

 

"Myslím si, že problematická jsou ta kritéria, naplnění kritérií srovnáním s prvním kvartálem loňského roku a prvním kvartálem letošního, přitom situace vznikla až v tomto období. Chceme podpořit subjekty, aby přežily a nemusely se bát o svou budoucnost. Příklad rychlé pomoci, jako tomu bylo v Rakousku nebo USA, je přesně ta forma, co by měla být přijata. Čím méně podmínek, tím lépe, tím transparentnější, tím lepší pro obě strany. Původně to mělo být 15 tisíc, teď je to 25 tisíc, ta částka může být i vyšší," řekl Josef Středula.

 

Připomněl, že o výši částky uvažují i sami zaměstnanci a že pro někoho může být 15 tisíc málo, pro jiného naopak hodně. "Je to téma, o kterém bychom měli do budoucna diskutovat. Lidé, kteří jsou nezaměstnaní, by mohli dostat částku mezi 9 a 19 tisíci korunami, což je nejvyšší možná částka podpory v nezaměstnanosti," upřesnil šéf odborářů.

 

 

Podporu na mzdy pro zaměstnance mohou obdržet pouze subjekty, které platí mzdou. Částka od státu půjde zaměstnavateli, zaměstnanec obdrží stejnou náhradu, jaká je uvedena v zákoníku práce. Zaměstnavatel by podle Středuly neměl zůstat bez příjmů, protože má před sebou další výdaje spojené se zaměstnanci. "Jestliže nevygeneroval peníze na výplaty, bude potřebovat hotovost, což je otázka bezúročných půjček. V tomto případě by byly vhodnější dotace, protože v předchozím případě by mohl být podnikatel později nařčen, že zadlužil firmu, kterou posléze přivedl do konkurzu," řekl Středula.

 

Odložení například splátek hypotečních úvěrů by podle šéfa odborářů mělo být na delší časový úsek, ideálně například jeden rok. V případě Covid 2 půjdou prostředky z evropských fondů. I v případě Covidu 3 půjde o tvorbu "polštáře" pro firmy, aby se nedostaly do bodu, kdy jim nezbydou prostředky na výplaty zaměstnanců. Změny jsou podle Středuly velmi pomalé, což je třeba vyřešit.

 

 

V případě Kurzarbeit jsou dle slov šéfa odborářů velké rozdíly mezi Českem a ostatními zeměmi, které se dle Středuly na situaci měly možnost připravit už v minulosti. Česko podobná krize potkala poprvé v roce 2009. "To, že se s ním učíme žít, to je také realita, proto chvíli trvalo, než se ta pravidla nastavila a vláda je mohla odsouhlasit," řekl.

 

Například v Dánsku či Švédsku je dle jeho slov podpora v nezaměstnanosti mnohem vyšší a lidé tam mohou obdržet podporu až ve výši 100 % svých příjmů. "V Česku se člověk tím, že se stane nezaměstnaným, stane zároveň i chudým," prohlásil séf odborářů s tím, že umožnit živnostníkům, ponikatelům a firmám pracovat a platit své zaměstnance, je zásadní stejně jako umožnit lidem platit za zboží a služby.

 

 

Počet nezaměstnaných ze 400 až 450 tisíc může ještě vzrůst, výhoda Česka je podle Středuly v tom, že mělo nízkou základnu nezaměstnanosti. "Koronavirová" nezaměstnanost bude prý krátkodobého charakteru. Cestovní ruch je aktuálně zatížený obrovskou nejistotou a situace tam je pro zaměstnance i společnosti nejtěžší. "Toto může trvat v řádech ne jednotek měsíců, ale možná i dvojciferného čísla, možná i let," řekl Středula.

 

"Přál bych si, aby koronavirus v některých oblastech zůstal, například v tom, jak se umíme chovat k sobě, jak se díváme okolo sebe," řekl Středula v souvislosti s tím, že mnohému krize prospěla, zejména mezilidským vztahům. Češi se podle něj ukázali v těch nejkrásnějších barvách a opět se prokázala i proslulá česká šikovnost a vynalézavost.

 Celý díl pořadu Napřímo můžete sledovat zde:

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz