jak na podvodníky ochrana ovzduší

Policie by měla kontrolovat auta s ubrousky, myslí si někteří politici

Téma:

Až milion aut s nelegálně upravenými filtry pevných částic může v Česku dál zamořovat ovzduší. Ministerstvo dopravy a policie stále nemá jasno v tom, jak kontrolovat neodborné zásahy do této povinné součásti auta. Podle některých politiků by bohatě stačilo, kdyby policisté vyfasovali ubrousky a kontrolovali výfuky.

Jednoduchý test by měl být spásou pro české ovzduší. Starosta Prahy 7 navrhuje, aby s sebou policie vozila bílé ubrousky. "Apeluji na policii, aby začala filtry pevných částic kontrolovat. Jedna možnost jsou měřáky, další možností je takový ten orientační test s ubrouskem nebo rukavicí, který je ale třeba potom měřením ověřit," říká Jan Čižinský.

 

Pokud bude výfuk černý jako uhlí, měla by policie podle starosty nechat auto odtáhnout na kontrolu emisí. Tam už se prokáže, jestli má nelegálně upravený filtr pevných částic. "Pokud policie dostane podezření, tak má možnost poslat auto na emise a tam stav filtru pevných částic u těch moderních dieslů zkontrolovat," dodává Čižinský.

 

Policie ale v Česku nic takového nedělá a podle dnešního vyjádření ani dělat nebude. Zastává stejný názor jako ministerstvo dopravy, výfuky by prý měly poctivě kontrolovat emisní stanice.

 

 

"Pokud bychom se bavili o měření v terénu, určitě by to muselo být pomocí nějakého odborného měření, zařízení, nikoliv jakoukoli jinou formou využití nějakého ubrousku a podobně," odporuje ředitel dopravní policie Tomáš Lerch.

 

"Kontrola toho, jestli auto má nebo nemá filtr pevných částic, případně ho má upravený, je odborná záležitost, není možné to řešit tím, že budeme jenom podle nějakého pohledu nebo neodborně auta všechny posílat na emise," dodává mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

 

Jenže podle odborníků není důvod spoléhat pouze na emisní stanice, kde se s měřením může podvádět. V zahraničí se prý obyčejné stěry z výfuků běžně používají. "Rakouská policie už tuto metodu stěru z výfuku používá několik let, podezřelé vozidlo nechá odtáhnout na stanici technické kontroly," tvrdí zástupce výrobce automobilů Josef Föster. Policie má také možnost zakoupit speciální měřáky do terénu. Žádný takový ale nepoužívá.

Martin Kočárek/ lud TN.cz