Příšerné podmínky

Policie dopadla moderní otrokáře! Do Británie odvezli nejméně 10 Čechů

Vítězslav Boch
Vítězslav Boch
Aktualizováno 14.8. 2019 11:36
Téma:

Detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) si v uplynulých dnech došli pro dva muže a jednu ženu, které podezřívají z toho, že coby organizovaná skupina nalákali na dobře placenou práci nejméně 10 Čechů, které pak nutili v Británii k tvrdé práci v nuzných podmínkách, sebrali jim doklady, odebírali dávky a nakonec je nutili i ke svatbám s lidmi pocházejícími ze zemí mimo EU, kteří chtěli legalizovat pobyt v Británii.

Operace nesla krycí název STING. Čeští detektivové na ní spolupracovali s divizí britské policie bojující proti modernímu otroctví v oblasti Manchesteru. V Čechách zadrželi dva muže a jednu ženu ve věku od 39 do 44 let.

 

Zadržení měli v letech 2009 až 2017 vylákat pod záminkou dobře placené legální práce ve Velké Británii z Ústeckého kraje nejméně 10 lidí. Vybírali si sociálně slabé, které odvezli do anglického Manchesteru.

 

"Podle našich závěrů pak na místě některým odebrali doklady, poskytli jim ubytování, v omezeném množství stravu a udržovali je ve stavu, kdy se poškození nemohli svobodně rozhodovat a byli odkázáni na obviněné, neboť bez dokladů, znalosti cizího jazyka, bydlení a finančních prostředků se na nich stali zcela závislými," uvedl mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

 

Nešťastníky měli opakovaným fyzickým a psychickým tlakem a pod pohrůžkou násilí nutit k pracím v domácnostech, továrně na zpracování a výrobu potravin, v myčkách aut a v restauracích.

 

 

"V několika případech mělo dojít i ke sňatkům s osobami pocházejícími z území mimo Evropskou unii, kdy tyto sňatky měly sloužit k legalizaci jejich pobytu. Obvinění měli rovněž zneužívat sociální dávky přiznané poškozeným. Těmito popsanými způsoby měly obviněné osoby získat pro sebe finanční prospěch v dosud nezjištěné výši," dodal Ibehej.

 

Policisté při domovních prohlídkách zajistili blíže neurčenou finanční hotovost, mobilní telefony, počítače, auto a dokumenty. Zadržené stíhají vazebně. Hrozí jim osm až 15 let ve vězení.

TN.cz