karanténa

Policie kvůli koronaviru začala uzavírat obce. Podívejte se, jak to vypadá uvnitř

Petr Zapletal
Petr Zapletal
16.3. 2020 22:00
Téma:

Dvě desítky katastrálních území v okolí Uničova a Litovle jsou uzavřené. Lidé se nedostanou přes policejní hlídky, které střeží všechny výjezdy. Nám se podařilo spojit s několika obyvateli. Podívejte se, jak vypadá život v zakázané zóně.

"Ráno začali lidi hodně panikařit, nerespektovali ten příkaz, hodně chodili do obchodů, začalo se to hodně shlukovat hlavně v těch obchodech," popsal jeden z obyvatel Litovle.

 

Starosta Litovle promluvil o uzavření města:

 

 

Lidé si ale okamžitě nabízeli také vzájemnou pomoc. Dobrovolníci vyrazili do ulic i obchodů a rozdávali roušky, do jejichž výroby se pustily tamní švadleny.

 

Lidé si začali vzájemně pomáhat:

 

"Jsem poprosil švadleny, některé se dokonce nabídly samy, pomáháme si tak, že to vlastně ušijí z té bavlny," popsal další obyvatel Litovle.

 

Sotva ale opadlo prvotní zděšení, obě města se úplně vylidnila - jak Litovel, tak Uničov. Prázdná náměstí, prázdné ulice v centrech i na sídlištích, kde žijí tisíce obyvatel.

 

"Z okna, když se podívám, tak vlastně vůbec nikoho nevidíte na ulici, na sídlišti. Každý se bojí, že? Co bude, nebude," popsala telefonicky obyvatelka Litovle.

 

 

Na pětadvacet tisíc obyvatel Uničova, Červenky a Litovle se snaží žít i přes přísná omezení dál svým životem. I když všichni vědí, že je to hodně těžké.

 

Dobrovolníci se už nyní přes internet domlouvají, jak mohou pomoci seniorům. Ti totiž patří mezi nejohroženější nákazou koronavirem. "Budu chodit za vás nakupovat, vezmu skupinu lidí, budu moct dělat víc těch objednávek najednou, takže vám doneseme, co budete potřebovat nakoupit," informoval Jan Hanes z Litovle.

 

Velmi přísná opatření, která mají zamezit rozšíření koronaviru na další území, zde mají platit nejméně dva týdny.

 

Kvůli nákaze koronavirem hygienici uzavřeli i jednu obci na Vysočině:

 

tn.cz / TV Nova