záchrana životů

Policie má nového pomocníka. Dokáže zaměřit lidi do půl minuty!

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková, Ondřej Špalek
Aktualizováno 20:21
11.2. 2020 18:17
Téma:

Pomoc lidem v tísni nebo pátrání po pohřešovaných bude od nynějška snazší. Zástupci složek integrovaného záchranného systému v úterý představili novinku, která výrazně pomůže při záchraně životů. Do půl minuty dokážou zjistit lokalitu volajícího s přesností na několik metrů.

Díky službě AML, kterou před několika lety vyvinula britská společnost British Telecom, od nynějška policie i další záchranné složky budou moci rychle lokalizovat člověka volajícího o pomoc. Nebude potřeba mít žádnou speciální aplikaci. Stačí jen mít chytrý telefon.

 

"Pátrání po ztracených lidech, ale i pomoc všem, kteří se ocitnou v tísni, bude ode dneška snadnější. Do 30 vteřin zjistíme lokalitu volajícího," uvedla v úterý policie. Až doposud to fungovalo tak, že operátor tísňové linky dokázal najít člověka žádajícího o pomoc s přesností na tři kilometry.

 

 

 

Nyní telefon začne na pozadí sám pracovat, jakmile se spojí hovor. Zapne funkci vyhledávání GPS a když ji vyhledá, tak polohu pošle formou smsky do krizového centra. Operátor ji zjistí z monitoru a bude moci okamžitě vyslat na místo pomoc.

 

Vše by přitom mělo trvat maximálně třicet vteřin a okruh bude velký maximálně třicet metrů. Novinka zatím platí pro Prahu a uživatele telefonu s operačním systémem Android. Brzy se ale připojí systém iOS a další regiony.

 

To, co je v Česku novinka, funguje už ve 20 zemích světa. Úniku osobních dat se policie neobává. Naopak si slibuje, že ubude případů zneužití tísňových linek.

TN.cz