Vyšetřování

Policie obvinila exředitele Lesů ČR z podvodu. Škoda je téměř dvě miliardy

Filip Pultar
Filip Pultar, Lucie Staničková
Aktualizováno 21:51
18.2. 2021 17:31
Téma:

Astronomickou škodu podle protikorupční policie spáchal bývalý ředitel Lesů ČR Daniel Szórád. Policisté jej vyšetřovali od roku 2019, nyní ho obvinili. Podle policie záměrně zanedbal likvidaci kůrovcové kalamity a způsobil tak škodu za 1,8 miliardy korun. Hrozí mu až osm let vězení.

Jako ředitel Lesů ČR skončil Daniel Szórád v roce 2018. V sídle úřadu zasahovali policisté o rok později. Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) tehdy uvedl, že razie se týkala působení Szóráda. Tehdy jej protikorupční policie podezřívala z bojkotování řešení likvidace kůrovcové kalamity. To však Daniel Szórád odmítal.


"Odmítám, že bych se jakýmkoliv způsobem podílel na organizování zločinu a že bych z něj měl mít nějaké benefity. To už považuji za úplně absurdní,“ nechal se tehdy slyšet Szórád. Podle policie umožnil nadměrné kácení a také nekontrolovatelný únik finančních prostředků ze státního podniku. 

 


Případem se zabývá královéhradecká expozitura Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) a dozoruje jej Adam Borgula z pražského vrchního státního zastupitelství. "Vznesl jsem obvinění osoby pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu a porušení povinnosti při správě cizího majetku, škoda byla způsobena státnímu podniku,“ řekl Borgula.


Podle mluvčího NCOZ Jaroslava Ibeheje byla škoda vyčíslena na 1,8 miliardy korun. "O obvinění nás policie zatím neinformovala. Jde o policejní záležitost, ke které se nemůžeme vyjadřovat,“ řekla k obvinění mluvčí Lesy ČR Eva Jouklová.


Detailnější informace nechtěl prozradit ani Ibehej. V případě prokázání viny hrozí obviněnému trest ve výši dvou až osmi let ve vězení.

 

Lesy ČR rozprodávaly nevyužívaný majetek. Více se dozvíte v následující reportáži:

 

Související témata:
TN.cz