Chráněná šelma

Policie řeší mrtvého rysa na Šumavě. Mohl ho zabít projíždějící vlak

Michaela Klárová
Michaela Klárová
Aktualizováno 17:50
17.2. 2021 17:42
Téma:

Nález mrtvého rysa ostrovida, který je u nás chráněn zákonem, řeší policie na Šumavě. Šelmu nejspíš srazil vlak. Případem se zabývají i ochránci přírody.

Rysa si všiml strojvedoucí vlaku, který projížděl po železniční trati nedaleko Železné Rudy. Tělo leželo v blízkosti kolejiště. Jak dlouho tam mohlo být, teď zjišťuje policie.

 

"Podle dosud zjištěných skutečností se s největší pravděpodobností jedná o srážku zatím nezjištěného vlaku se zvířetem," uvedla mluvčí strážců zákona Dana Ladmanová.

 

Pokud by se potvrdilo, že rys vběhl pod kola vlaku, jednalo by se podle ochránců přírody o velmi ojedinělý případ. S největší pravděpodobností šlo o staršího rysa, který se na Šumavě pohyboval už delší dobu. To ale potvrdí až podrobnější prozkoumání ostatků.

 

 

Podle Národního parku Šumava se jedná o prvního usmrceného rysa v letošním roce. Nejčastěji tyto šelmy hynou pod koly aut na silnicích. Jedná se ale o jednotky případů. Ochránci už v minulosti vytipovali několik lokalit, které jsou pro toto zvíře rizikové. Jsou to především silnice kolem hranic s Bavorskem.

 

Rys ostrovid je podle českých zákonů silně ohrožený a chráněný druh, který nelze lovit. V oblasti Šumavy by mohlo žít podle odhadů asi sto kusů. Jen pro zajímavost - právě na Šumavě žije jeden dospělý jedinec na ploše sta čtverečních kilometrů.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

pez TN.cz