policie v akci

Staněk na odchodu rozdával trestní oznámení. Policie vydala verdikt

Antonín Staněk
Zdroj: Profimedia

Trestní oznámení, které na jaře podal exministr kultury Antonín Staněk na bývalé ředitele Muzea umění Olomouc, bylo odloženo. "Nebyl spáchán trestný čin," sdělil k případu policejní mluvčí Libor Hejtman.

Před svým odchodem z funkce ministra kultury stihl Antonín Staněk ještě podat trestní oznámení na bývalé ředitele Muzea umění v Olomouci Michala Soukupa a jeho předchůdce Pavla Zatloukala. Důvodem byl nákup pozemků na plánovanou stavbu Středoevropského fóra v Olomouci (SEFO). Na obrovský projekt, který měl stát v Denisově ulici v centru města hned vedle muzea, vláda uvolnila téměř 600 milionů korun.

 

Staněk považoval pozemky, které mělo muzeum za účelem stavby v hledáčku, za předražené. Domníval se také, že muzeum neoprávněně žádalo na SEFO o evropskou dotaci a vedoucí muzea osočoval z uvedení v omyl a podvodného jednání. Nic z toho ovšem policie nepotvrdila a z výsledků jejího šetření vyplynulo, že k žádnému trestnému činu nedošlo.

 

Pavel Zatloukal, který stál v čele olomouckého muzea 23 let, k rozhodnutí policie reagoval pro idnes.cz: "Celá záležitost s trestním oznámením byla od začátku nesmyslná." Michal Soukup, který byl z postu ředitele Muzea umění odvolaný právě Staňkem, dodal: "Nic jiného jsem nečekal, neboť jsme se žádných ,závažných ekonomických pochybení’ nikdy nedopustili."

 

Současný ředitel Muzea umění Olomouc Ondřej Zatloukal názor policie vítá jako první a zásadní krok k rehabilitaci nejen obou bývalých ředitelů, ale i celé instituce. V době počátku celé kauzy se zaměstnanci olomouckého Muzea umění veřejně postavili za svého ředitele a Staňkův postup náležitě zkritizovali.
 

kvo TN.cz