falešný policista

Policie varuje! Podvodníci se snaží vylákat peníze ze seniorů, mají nový trik

Martin Klícha
Martin Klícha
Aktualizováno 10:37
14.9. 2019 6:27
Téma:

Podvodníci mají nový trik, prostřednictvím kterého se snaží vylákat ze seniorů peníze či cennosti. Velká většina lidí se již nenechá napálit lstí, při které se volající vydává za vnuka. Nyní šejdíři tvrdí, že jsou policisté a snaží se důvěřivé starší lidi přimět ke spolupráci na vyšetřování podvodu.

Moravskoslezští policisté upozorňují na novou lest, pomocí které se podvodníci snaží vytáhnout z důvěřivých lidí peníze, cennosti a někdy i celé úspory.

 

"Aktuálně se objevil případ, kdy neznámá osoba zavolala na pevnou linku vytipovaného seniora a zkusila vylákat peníze formou půjčky s tím, že je ve finanční tísni. Když neuspěla, za krátkou dobu seniorovi opět někdo zavolal. Představil se jako policista (kriminalista) s tím, že ví o předchozím "podvodném" hovoru a učiní vše pro dopadení pachatele," informuje policejní mluvčí Soňa Štětínská.

 

Falešný policista pak vyzval seniora, aby dále spolupracoval a vydal peníze podvodníkovi s tím, že policisté určitě pachatele dopadnou a vše se vrátí do normálu.

 

"Důrazně upozorňujeme, že policisté (kriminalisté) uvedeným způsobem nepostupují! Policisté po obětech nebo svědcích nemohou požadovat vydání hotovosti (nebo cenností), kterým je zadržení pachatele v těchto případech volajícím podmíněno," doplnila Štětínská. Jestli senior na léčku skočil, policisté neprozradili.

 

 

V případě, že se s podobným telefonátem setkáte, neměli byste na něj podle policie reagovat a hovor byste měli ihned ukončit. Následně věc nahlaste policistům na lince 158.

 

Jen moravskoslezští policisté letos vyšetřovali přes 40 případů podvodných telefonátů, kdy podvodníci pod různými záminkami tahají z lidí peníze.
 

Podívejte se na reportáž o podvodníkovi, který okrádal seniory v Pardubicích a Chrudimi:

 

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz