hrozí jim 10 let

Policie viní bývalé manažery dopravního podniku z dotačního podvodu

Dotace
Zdroj: Getty Images
Martin Klícha
Martin Klícha
Aktualizováno 11.9. 2019 19:20
Téma:

Dva bývalí manažeři ostravského dopravního podniku se měli v roce 2009 podle kriminalistů dopustit dotačního podvodu, měli poškodit zájmy EU a porušit povinnosti při správě cizího majetku. To vše ve spojení s renovací vozového parku. Policie nyní navrhla oba z těchto činů obžalovat, v případě odsouzení jim hrozí až 10 let vězení.

Trestných činů se měli oba dopustit v roce 2009 v souvislosti s dotací z ROP (Regionální operační programy) Moravskoslezsko na renovaci vozového parku Dopravního podniku Ostrava (DPO). Mimo jiné se měla renovace týkat 15 kusů dosluhujících tramvají T3. Podle vyšetřovatelů byla ale modernizace tramvají předražená o 74 milionů korun.

 

"Obviněné osoby měly dále v rozporu s dotačními pravidly zahrnout pod dotační titul i tři již zrenovované tramvaje, které měla jedna obchodní společnost od DPO zakoupit jako "montážní sady" a následně tyto tramvaje, na kterých nebyly provedeny žádné úpravy, měl DPO odkoupit zpět za částku o cca 9,6 milionu korun vyšší, kdy kupní cena již podle našich závěrů byla ze 40 procent hrazena z dotačních prostředků uvedeného ROP," uvedl mluvčí Národní centraly proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej.

 

Z výše zmíněných důvodů podle vyšetřovatelů byla dotace na celý projekt "Renovace vozového parku drážních vozidel" čerpána neoprávněně. Konkrétně jde o částku 234 milionů korun.

 

 

"Trestní stíhání osob probíhá na svobodě. V případě pravomocného rozsudku hrozí oběma obviněným trest odnětí svobody až na 10 let," doplnil Ibehej.
 

TN.cz