Hledání důkazů

Policie vyšetřuje útočníka z Kolína nad Rýnem, kvůli kontaktu na ISIS

Útok v Kolíně nad Rýnem
Zdroj: Profimedia
Policie zasahovala u nádraží
Téma:

Německá policie prověřuje, jestli měl pachatel možného teroristického útoku na nádraží v Kolíně nad Rýnem kontakty na organizaci Islámský stát (IS). Důkazy pro to zatím nenašla, uvedli v úterý její zástupci na tiskové konferenci. Případ ale zřejmě převezme nejvyšší státní zastupitelství, které má v Německu na starosti právě terorismus. Pětapadesátiletý Syřan, který za pondělním činem stojí, je mimo ohrožení života, ale stále v komatu. Operace čeká 14letou dívku, která při incidentu utrpěla těžké popáleniny.

Pachatel v pondělí po poledni v restauraci McDonalds na kolínském nádraží začal rozlívat benzín, který pak zapálil. V restauraci se spustil protipožární systém, který začal místo kropit.

 

Zřejmě kvůli tomu muž, který možná chtěl ohněm odpálit malé plynové nádoby, zamířil do nedaleké lékárny. Tam si vzal jednu ženu jako rukojmí a několik hodin ji zadržoval i s pomocí airsoftové zbraně, která byla k nerozeznání od zbraně střelné. Speciální jednotky nakonec ženu, která utrpěla lehká zranění, osvobodily. Útočníka při akci několikrát zasáhly.

 

Při prohledání Syřanova bytu v Kolíně policie našla další zásoby benzínu a dva mobilní telefony, které nyní vyhodnocuje. Objevila také islámské nápisy na stěnách, které se ale podle ní týkají náboženství, nikoliv terorismu nebo teroristické organizace Islámský stát.

 

Při vyšetřování, na kterém se podílí přes 100 policistů, se soustředí na osobu Syřana, jeho možné kontakty i na způsob, jak získal benzín a malé plynové nádoby.

 

 

Vyšetřovatelé zatím mimo jiné zjistili, že Syřan, který má status uprchlíka, má ve spolkové republice bratra a syna. Žena pachatele, který kvůli psychickým problémům nebyl schopen pracovat, nejméně dvakrát neúspěšně žádala, aby za svým mužem mohla do Německa přijít.

 

Pětapadesátiletý Syřan je v Německu od března 2015 a legálně zde může pobývat nejméně do června 2021. Policii rozhodně nebyl neznámý, přišla s ním kvůli krádežím nebo drogovým deliktům do kontaktu už 13krát. I díky tomu a nalezeným identifikačním dokumentům mohla rychle potvrdit, o koho jde. 

reg TN.cz