Životní prostředí

Policie zajistila ve Vršanech 105 aktivistů. Čtyři ženy dál blokují stroje

Tři dny vydrželi levicoví aktivisté na rypadle v dole Vršany
Zdroj: TV Nova
Na rypadle ve Vršanech aktivisté protestovali i loni.
Vondřichová
Kristýna Vondřichová
Publikováno 5. 9. 2020
Téma:

Do prostoru uhelného dolu Vršany na Mostecku vnikla více než stovka aktivistů. S transparenty v ruku protestovali proti těžbě uhlí. Policisté v sobotu zadrželi 105 z nich. Čtyři ženy z uskupení Vzpoura koťátek stále blokují rypadlo.

Všech 105 zajištěných aktivistů si od policie vyslechlo hned několik obvinění. "Jsou to osoby, které vnikly neoprávněně do důlního prostoru. Byly vyzvány Policií ČR, aby tyto prostory opustily. Oni na tyto výzvy nereagovali, takže na základě neuposlechnutí výzvy úřední osoby byli zajištěni a v současné době zjišťujeme jejich totožnost," popsala TN.cz policejní mluvčí Jana Slámová.

 

"Dopustili se pravděpodobně dvou přestupků. Přestupku proti hornímu zákonu, což je neoprávněné vniknutí do důlního díla, a porušení přestupkového zákona, tedy přestupku proti veřejnému pořádku a neuposlechnutí výzvy úřední osoby. Přestupky budou předány příslušným správním orgánům k projednání," řekla Slámová.

 

 

Na rypadle v lomu stále zůstává čtveřice žen z autonomní skupiny Vzpoura koťátek. Ráno, kdy na místo vnikly, byl stroj určený ke skrývce povrchu v chodu. Společnost Sev.en Energy, které důl patří, kvůli tomu musela zastavit těžbu.

 

"Zatím ještě škody sčítáme. Celý lom se musel kvůli aktivistům zastavit. V současné době počítáme v řádech statisíců korun, ale po ukončení akce škody pečlivě sečteme a teprve pak můžeme říct konečné číslo," vyjádřila se pro TN.cz mluvčí těžební společnosti Eva Maříková.

 

 

Sev.en Energy záležitost rozhodně nenechá jen tak. Aktivisty plánuje hnát až k soudu. "Budeme vymáhat škodu žalobou," potvrdila Maříková.

 

Lom Vršany si aktivisté vybrali prý z toho důvodu, že plánuje ukončit těžbu až v roce 2052. Požadují, aby "fosilní byznys" skončil co nejdříve a firmy přešly na obnovitelné zdroje energie.

 

Demonstruje se také u uhelné elektrárny Počerady. Česká odnož hnutí Greenpeace v rámci akce "Za budoucnost bez uhlí" předvedla i nacvičené představení.

TN.cz