Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Spadla klec

Policie zatkla bodyguarda kmotra Mrázka. Měl zabít jiného mafiána

Policisté ze speciálního týmu Tempus, kteří se zabývají odhalováním nevyřešených případů, jsou přesvědčeni, že objasnili 20 let starou vraždu někdejšího kmotra Antonína Běly. Toho v roce 1996 v jeho domě v Úvalech popravili střelbou ze samopalů neznámí útočníci.

Kvůli vraždě, která by brzy byla promlčená, zatkli policisté Pavla Šrytra. Šrytr pracoval jako bodyguard zavražděného Běly a také obávané postavy českého podsvětí Františka Mrázka. Mrázek a Běla byli v první polovině 90. let přátelé a obchodní partneři. Pak se ale rozešli a právě Mrázek byl podezříván, že si Bělovu vraždu objednal.


"Včerejšího dne bylo zahájeno trestní stíhání dvaapadesátiletého muže ze severních Čech pro trestný čin vraždy," řekl Českému rozhlasu státní zástupce Tomáš Milec.
 

Antonín Běla byl zavražděn ve svém domě ve středočeských Úvalech v dubnu 1996. Neznámý pachatel nebo pachatelé jej popravili 25 výstřely ze samopalu. Spekulovalo se, že za vraždou stojí Mrázek nebo ruskojazyčné gangy, s nimiž měl Běla styky. Už předtím někdo o jeho život usiloval. Na jeho dům dokonce stříleli protitankovou střelou.

 

 

Pavla Šrytra policisté už kvůli vraždám Běly a dalších podnikatelů vyšetřovali v roce 2007. Bývalý voják a člen policejní zásahové jednotky URNA pracoval v 90. letech jako osobní strážce právě zavražděného Běly. Odtud přešel do služeb Františka Mrázka. Po jeho zavraždění pracoval také jako řidič a strážce dalšího kontroverzního podnikatele Tomáše Pitra.

 

Právě kvůli Pitrovi se v roce 2007 dostal k soudu. Byl obviněn z podplácení poslance ČSSD Pavla Ploce. Od soudu si odnesl 20 měsíční podmínku. Šrytr to zkoušel i v politice. Vstoupil do Dělnické strany sociální spravedlnosti a byl lídrem na Jablonecku. V roce 2014 ale ze strany vystoupil, když nesouhlasil s vazbami strany na ukrajinský Pravý sektor.

 

Po smrti Antonína Běly jeho syn Jaroslav krátce chodil s dcerou Františka Mrázka Monikou. Rodiny zůstaly znepřátelené i po smrti Františka Mrázka. Jejich spor vyvrcholil v roce 2009, když Jaroslav Běla přijel se svými lidmi za synem Františka Mrázka Michalem. Přímo ve vile po zavražděném Mrázkovi musela zasahovat policie. Obě skupiny se do sebe pustily.

 

K další válce v podsvětí ale nedošlo. Jaroslav Běla byl v roce 2010 odsouzen k tříletému vězení za přechovávání drog. Jeho bratr Marcel byl, stejně jako otec Antonín, zavražděn.
 

vbo TN.cz