KONTROLA POHYBU

Na dodržení opatření dohlédne 30 tisíc policistů, vojáků a celníků, hrozí černý scénář

Roman Dolejský
Roman Dolejský
Aktualizováno 20:52
28.2. 2021 13:19
Téma:

Policie bude vyžadovat dodržování opatření, bude-li to nutné, začne rozdávat pokuty, řekl v neděli policejní náměstek Martin Vondrášek. Dohlížet na dodržování opatření bude 30 tisíc vojáků, policistů a celníků. Ministerstvo vnitra upřesnilo tresty za porušení pohybu mezi okresy a obcemi.

"V pátek jsme se dozvěděli nařízení vlády, měli jsme víkend na to, abychom pravidla nastudovali a zásadně změnili výkon služby a domluvili a zkoordinovali činnost s vojáky a celníky," prohlásil v neděli na tiskové konferenci 1. náměstek ředitele policie Martin Vondrášek.

 

Na plnění nařízení bude dohlížet více než 30 tisíc členů ozbrojených složek, čili 26 tisíc policistů, 3834 vojáků a 270 celníků. Zaměří se na hlavní tři oblasti, tedy kontrolu pohybu osob, ochranu dýchacích cest a omezení maloobchodu a služeb. Policie si také vytipovala na 500 stanovišť na hlavních tazích, kde bude namátkově kontrolovat řidiče.

 

"První dny bude policie benevolentnější, chápe, že řada občanů si přes víkend nemohla z objektivních důvodů pořídit potřebná potvrzení a potřebné doklady. Naši policisté budou mít ve služebních autech doklady, které jsou obvyklé pro prokázání výjimek. Od poloviny příštího týdne už nebudeme tak tolerantní, budeme vyžadovat dodržování krizových opatření a bude-li to nutné, budeme porušování pravidel i sankcionovat," prohlásil Vondrášek.

 

 

"Nejčernější scénář mluví o tom, že nedojde-li k omezení mobility a kontaktů lidí a neomezí se komunitní přenos, že se reprodukční číslo zvýší na hodnotu 1,3, hovoří o 30 tisících nově nakažených denně, hovoří o kulminaci tohoto trendu v horizontu dvou až tří týdnů," řekl také Vondrášek.


Opuštění okresu, Praha se počítá jako jeden okres, ve kterém má člověk trvalý pobyt či bydliště, je zakázáno. Platí zde ale výjimky, například pro cestu do zaměstnání, k lékaři, k zajištění nezbytných potřeb blízkých osob, k vyřízení neodkladných úředních záležitostí, zajištění péče o zvířata, účasti na pohřbu nebo cesty za zkouškou.

 


"Občan starší 15 let musí vždy doložit důvod cesty. Při cestě do zaměstnání písemným potvrzením zaměstnavatele, pracovní smlouvou nebo například zaměstnaneckým průkazem. V ostatních případech je povinnost doložit důvod pro využití výjimek písemným dokladem nebo čestným prohlášením," uvedla mluvčí ministerstva vnitra Klára Dlubalová. Pohyb mezi okresy z důvodu nákupu či účasti na svatbě není dovolený.

 

CHCETE JET MIMO OKRES? ZDE NAJDETE FORMULÁŘE KE STAŽENÍ


V okresu, kde má člověk trvalý pobyt či bydliště, se lze pohybovat třeba do zaměstnání nebo za vzděláváním bez zvláštního dokumentu. "Uvnitř okresu je také možné jet v nezbytně nutném počtu osob na nákup a v rámci jedné domácnosti do vlastního rekreačního objektu. Další činnosti jsou možné jen v rámci obce, kde má občan trvalý pobyt nebo bydliště a občan při nich nesmí překročit území obce," dodala Dlubalová.

 

Lidé před uzavřením okresů vyrazili naposledy na hory. Více v reportáži TV Nova:


Ve zmíněných "dalších činnostech" jde například o vycházku do přírody a parku, sportování či venčení psů. Venčit psa je možné pouze po 21. hodině do 500 metrů od bydliště. Pokud nejde o zajištění nutné péče nebo nezbytných potřeb, jsou i v rámci okresu krizovým opatřením zakázány také návštěvy příbuzných.


"Kontroly dodržování vládních opatření budou namátkové, nicméně policie jejich množství zintenzivní. V případě nutnosti pomůže s kontrolou armáda. Pokuta za porušení opatření může být na místě 10 tisíc, ve správním řízení až 20 tisíc korun," upřesnila Dlubalová.

 

Uzavřou se také některá dětská hřiště. Podívejte se na reportáž:

TN.cz