Autonomní zóna

Policii vstup zakázán! Demonstranti zabrali část Seattlu, Trump hrozí armádou

Autonomní zóna Capitol Hill
Zdroj: Profimedia
Autonomní zóna Capitol Hill
Téma:

Demonstranti v Seattlu vytvořili ve čtvrti Capitol Hill takzvanou autonomní zónu, která má fungovat bez policie. Muži zákona se z policejní stanice stáhli, americký prezident Donald Trump ale proti tomu ostře vystupuje.

Trump na twitteru demonstrantům pohrozil, že si čtvrť "vezmou zpět" ozbrojené síly. Starostka Seattlu Jenny Durkanová se proti tomu ve čtvrtek ohradila. "Nepotřebujeme nikoho, včetně prezidenta, aby se pokoušel zasít další rozdíly, nedůvěru a dezinformace," citoval ji portál The Washington Post.

 

"Radikální levicový guvernér Jay Inslee a starostka Seattlu naletěli a protestující je obehráli v takové míře, že to naše skvělá země dosud neviděla. Vezměte si město zpět teď hned. Když to neuděláte, já ano. Tohle není hra. Tihle hnusní anarchisti musí být zastaveni ihned. Konejte rychle!" napsal Trump na twitter.

 

Podle starostky nejsou takové hrozby a už vůbec ne samotné činy v Seattlu vítány, navíc by byly protizákonné. Protestující okupují několik bloků kolem policejní stanice pro východní část města už od pondělka. Trump je nazval domácími teroristy, kteří zabrali město.

 

Oblast pojmenovali demonstranti "Autonomní zóna Capitoll Hill". Policisté do ní mají vstup zakázán, jídlo se rozdává zdarma a po večerech se na plátno promítají dokumenty. Pro některé z protestujících jde o první krok v jejich snu o konci financování policie a rasové diskriminace.

 

 

Seznam požadavků zahrnuje zrušení městské policie, zákaz ozbrojených sil, odebrání policistů ze škol nebo náhradu škody pro oběti policejní brutality. Proti Trumpovi se kvůli demonstrantům postavila také guvernér státu Washington Jay Inslee. Ujistil, že armáda rozhodně město nezabere.

 

Protesty po celých Spojených státech odstartoval případ černocha George Floyda, který zemřel v Minneapolis poté, co mu policista necelých devět minut klečel na krku. Byl obviněn z vraždy, soud čeká i další tři zasahující policisty. Demonstrace se následně rozšířily do celého světa.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o Floydově pohřbu:

epa TN.cz