Střelba ve škole

Policista slyšel výstřely, masakru nezabránil! Hrozí mu 97 let vězení

Scot Peterson
Zdroj: Broward County Sheriff
Bývalý policista Scot Peterson
Téma:

Kvůli útoku na střední školu na Floridě nebyl zatčen jen střelec Nikolas Cruz. Ve vazbě skončil po masakru z února 2018 také expolicista, který po dobu střelby stál před budovou a nijak nezasáhl. Za několik trestných činů mu hrozí až 97 let za mřížemi.

Policista Scot Peterson stál po dobu 48 minut před budovou střední školy Marjory Stonemanové Douglasové v Parklandu na Floridě. Zevnitř se ozývaly desítky výstřelů, přesto strážník, který byl ozbrojen střelnou zbraní, dovnitř nevtrhl a útočníka se nijak nepokusil zastavit.

 

22letý střelec Nikolas Cruz při útoku zastřelil 17 lidí, dalších 17 zranil. Prokuratura pro něj žádá trest smrti. Petersonovi hrozí o něco nižší trest, v důsledku ale pro něj znamená vězení na doživotí. Byl obviněn z 11 trestných činů, za něž mu hrozí až 97 let za mřížemi. Píše o tom BBC.

 

Petersona zadrželi policisté v úterý, v pátek ho soud propustil na kauci 39 500 dolarů. Do 48 hodin musí také odevzdat úřadům svůj cestovní pas. Muže, který u policie sloužil přes 30 let, obžaloval státní zástupce Mike Satz ze zanedbání dětí, hrubou nedbalost a křivou výpověď.

 

Peterson totiž vypověděl, že zaslechl jen dva nebo tři výstřely, přitom jich Cruz vypálil nejméně 75. "Neexistuje žádná omluva pro jeho naprostou nečinnost a žádný pochyb, že jeho nečinnost stála životy," uvedl vyšetřovatel Rick Swearingen.

 

 

"Měl by shnít v pekle. Moje dcera byla jedna z posledních, kdo byl postřelen. Moji dceru určitě mohl zachránit, ale neudělal to," prohlásil Fred Guttenberg, jehož 14letá dcera Jaime při útoku zemřela. Kulka zasáhla její páteř, když se pokoušela střelci uniknout.

 

Peterson, který pracoval jako ochranka střední školy, po masakru odešel do důchodu. Šerif Gregory Tony ho ale po úterním slyšení dal výpověď, což zřejmě ovlivní Petersonův důchod. Podle jeho obhájce Josepha DiRuzza III čelí bývalý policista "nepodloženým obviněním", která jsou "slabým pokusem o politicky motivovanou odplatu".

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o útoku:

epa TN.cz