rozsáhlá akce

Policisté a celníci zkontrolovali desítky kamionů! Hledali migranty

Zátah pražských policistů a celníků proti pašerákům lidí
Zdroj: TN.cz
Policisté a celníci provedli rozsáhlou kontrolu
Téma:

Velkou dopravně bezpečnostní akci se zaměřením na odhalování nelegální migrace uspořádali v noci na středu pražští policisté ve spolupráci s Celní správou. Díky speciální technice prověřili desítky kamionů a dodávek.

Akce byla takticky rozdělena na čtyři stanoviště na nejdůležitějších tranzitních tepnách v Praze, na kterých policisté a celníci za využití speciální techniky kontrolovali nákladní vozidla. "Protože jsme měli tento rok několik záchytů nelegálně převážených migrantů, tak jsme si zmapovali, kde to bylo, na kterých trasách a z toho jsme vytipovali čtyři stanoviště, které jsme dnes během akce obsadili," uvedl k opatření náměstek ředitele pražské policie pro vnější službu Petr Matějíček.

 

Podle jeho slov byla akce primárně namířena proti nelegální migraci pomocí tranzitu nákladními vozidly, ale rovněž na odhalování přestupků v silničním provozu, mimo jiné dohled na problematikou zákazu řízení a užívání drog za volantem. „Do dnešní akce je nasazeno zhruba sto policistů jak pořádkové, tak dopravní a kriminální služby včetně kolegů z Celní správy“, dodal Matějíček.

 

 

Policisté vytipovaná vozidla odkláněli na odstavné plochy, kde následně nákladní prostory zkontrolovali jak fyzicky, tak pomocí speciálních detektorů, které přivezli jejich kolegové z jižních Čech. Řidič kamionu byl pak podroben kontrole dokladů a orientační dechové zkoušce, popřípadě orientačnímu testu na drogy. Prioritou byly kamiony ze Srbska a z Turecka.

 

"Speciální detektory jsou nasazovány na vytipované kamiony a dodávky a slouží k rozpoznání osob uvnitř nákladových prostor. Detektory dokážou zachytit odezvy srdečního rytmu," poznamenal k technickému vybavení stanovišť vedoucí odboru cizinecké policie Petr Víšek.

 

Kromě těchto detektorů měli podle jeho slov policisté přistavený tzv. Schengen bus, který je vybaven k detekci a odhalování pozměněných nebo padělaných dokladů. K dispozici byla také lustrační technika umožňující identifikovat osoby se záznamy v schengenském informačním systému.

 

Celníci zkontrolovali celkem 182 vozidel, 241 lidí a automatizovaný pátrací systém prověřil 17 045 vozidel, zda nejsou kradená. 

 

"Při tom odhalili celkem 67 různých deliktů. Konkrétně se jednalo o jednoho zahraničního neřidiče, který měl navíc na území naší republiky vysloven zákaz řízení motorových vozidel, tři řidiče, kteří za volant usedli pod vlivem alkoholu nebo OPL. Další tři řidiče policisté oznámili pracovníkům veterinární správy pro porušení přepravy zboží živočišného původu. S jednou kontrolovanou osobou zahájili policisté správní řízení k vyhoštění z ČR," uvedl policejní mluvčí Tomáš Hulan.

 

 

Sedmačtyřicet řidičů překročilo povolenou hmotnost pro přepravu nákladu, jejich vozidlo nebylo technicky v pořádku nebo překročili povolenou rychlost. Pokuty jim policisté dali ve výši 25 300 korun. 

 

"U devíti kontrolovaných osob celníci zjistili, že mají dluh vůči státní správě a přímo na místě od nich vybrali hotovost za víc než 20.000,- Kč. Dalším třem řidičům kamiónů uložili dopravní policisté za porušení sociálních předpisů kauce v celkové výši bezmála čtyřicet tisíc korun," dodal Hulan.

 

GALERIE: Policejní akce ZEUS II

1
/
6
Zdroj: Policie ČR
Policejní akce ZEUS II - falešná stěna

Související témata:
TN.cz