Peníze navíc

Policisté dostanou od státu příplatek. Nejvíc v Praze, jinde ostrouhají

Ondřej Špalek
Ondřej Špalek
29.7. 2020 21:42
Téma:

Řadoví policisté dostanou přidáno. K platu si mohou už za pár dnů přičíst dlouho slibovaný stabilizační příplatek, a to až pět tisíc korun. Má to ale háček - příplatek platí jen do konce roku a zdaleka ne každý ho dostane. Na peníze dosáhne asi jen čtvrtina policistů a to hlavně z Prahy a Středočeského kraje. Právě tam mají největší podstav.

Stabilizační příplatek. Mluví se o něm měsíce, stejně tak dlouho se ale mluví i o tom, že na něj nejsou peníze. Najednou se skoro zázračně objevilo 230 milionů.

 

"Našli jsme je v rozpočtu ministerstva vnitra. Respektive používáme peníze z rozpočtu ministerstva," říká šéf resortu Jan Hamáček (ČSSD).

 

Z celkového počtu asi 40 tisíc policistů se dostane zhruba na čtvrtinu. Záleží na tom, kde slouží. Vůbec nejvíce si přilepší policisté v Praze. Ti se mohou těšit na pět tisíc korun.

 

Od dvou a půl do pěti tisíc dostanou ve středních Čechách, na Karlovarsku, v částech Libereckého a Ústeckého kraje a na cizinecké policii v Praze - Ruzyni. Jinde mají smůlu.


 

"Za prvé jsme limitováni tou celkovou částkou, kterou jsme mohli použít. Za druhé je to opravdu tím procentem nenaplněnosti daných útvarů," prohlásil policejní prezident Jan Švejdar.

 

Cílem je dostat policisty tam, kde jich nejvíce chybí. Podle odborářů ale může být efekt opačný v krajích, kde nic nedostanou. "Policista který slouží ve Zlíně, má odslouženo 20 let, tak to může vnímat negativně. A ano, může se jednat o vyšší odchodovost," podotýká šéf policejních odborů Zdeněk Drexler.

 

To, ke kolika policistům a v jaké výši se příplatek dostane příští rok, se uvidí podle rozpočtu. Potřeba bude přibližně 600 milionů korun.

 

Za nasazení během koronakrize už dostali všichni policisté 10 tisíc. Další odměny mají slíbeny se zářijovou výplatou. Jejich výše nemá přesáhnout sedm tisíc korun.

 

 

Policii dlouhodobě chybí tři tisíce lidí. Poslední náborové akce prý ale slaví úspěch a vypadá to, že paradoxně pomohla i koronakrize a nejistota v jiných odvětvích. Zájemců je víc. Jejich řady ovšem značně prosejí fyzické i psychologické testy.

Související témata:
drz TN.cz