Na chodníku i ve křoví

Policisté hledají majitele desítek zbraní. Lidé je ztrácejí i na ulicích

Téma:

Majitelé zbraní by měli zpozornět. Pražská policie má totiž v držení desítky pistolí, pušek a dokonce i jeden samopal. Jenže u nich nemůže najít majitele. Někteří majitelé ztrácí zbraně i na ulicích. Přitom držitelů zbrojního průkazu každý rok přibývá.

Na získání, držení i odevzdání zbraně se přitom vážou přísné předpisy. I přesto ale jen pražská policie hledá majitele zhruba třiceti střelných zbraní.

 

Pistole nachází lidé na chodníku nebo ve křoví. Ačkoliv je každá pistole registrovaná, někdy se majitele najít nepodaří. Často může jít o zbraně pocházející z trestné činnosti.

 

"Držitel zbraní je povinen zbraně řádně zabezpečit, což už u více jak dvou zbraní obnáší mít trezor," vysvětlil mluvčí Sdružení na ochranu práv majitelů zbraní (LEX) David Karásek.

 

 

Pokud se chce majitel zbraně zbavit, musí ji odevzdat na policii. Stejně se má zachovat i případný nálezce. "V případě, že naleznete zbraň, měli byste okamžitě zavolat linku 158 a se zbraní nijak nemanipulovat," dodává Karásek.

 

Loni v Česku přibylo přes tisíc nových držitelů zbrojního průkazu. "Policie České republiky v roce 2018 evidovala celkem 303 936 držitelů zbrojního průkazu," říká mluvčí policie Hana Rubášová.

 

 

Zbrojní průkaz dostane jen ten, kdo je bezúhonný, zdravotně způsobilý, nemá sklony k alkoholu nebo drogám. Zároveň musí projít náročnou teoretickou i praktickou zkouškou. Navrhovaná změna zákona o držení zbraní chce nově zavést pro získání průkazu povinné psychotesty.

pan, Jan Mareš TN.cz