vydírání a podvod

Policisté měli obírat cizince! Brali od nich peníze za smyšlená povolení

Jan Mareš
Jan Mareš
Publikováno 28. 5. 2020
Téma:

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) stíhá dva policisty z oddělení cizinecké policie. Měli si přivydělávat během služby tím, že cizincům v Praze tvrdili, že jim chybí smyšlené povolení. Za to chtěli peníze, které si nechávali.

Dvojice policistů z oddělení pobytových kontrol, pátrání a eskort si nepoctivě přivydělávala přímo během služby. Podle vyšetřovatelů z Generální inspekce bezpečnostních sborů si na ulicích v Praze náhodně vytipovali cizince, které zastavili a začali je kontrolovat tak, jak je běžné.


Měli si vždy vyžádat cestovní doklad. Pak ale začali cizincům tvrdit, že jim tam chybí zapsané přihlášení a pokud nezaplatí určitou finanční částku, budou mít potíže. Policisté jim následně vyhrožovali, že bez zaplacení budou deportování do vlasti.

 


Cizinci ze strachu policistům zaplatili. Přitom od mužů zákona nedostali žádné potvrzení. Inspektoři zadokumentovali zatím čtyři případy, které dvěma policistům vynesly částku 12 200 korun. Obraných ale může být víc.


Oba muži jsou teď stíháni za vydírání, podvod a za zneužití pravomocí úřední osoby. V případě prokázání viny a odsouzení hrozí oběma až pětiletý pobyt ve vězení.

sik TN.cz