Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

smrt v afghánistánu

Politici litují oběti českých vojáků, Zeman podpořil další boj

Prezident Miloš Zeman o smrti vojáků v Afghánistánu
Zdroj: army.cz, TN.cz

Čeští politici se napříč stranami shodují, že zabití vojáci v Afghánistánu byli hrdinové. Vyjádřili lítost a soustrast rodinám i blízkým vojáků. Prezident Miloš Zeman zároveň vyzval k dalšímu boji s mezinárodním terorismem.

Hlubokou lítost vyjádřil prezident a vrchní velitel ozbrojených sil Miloš Zeman nad úmrtím tří českých vojáků, kteří se dnes stali oběťmi sebevražedného útoku v Afghánistánu. Zároveň zdůraznil, že by to podle něj odradit od úsilí nadále bojovat s mezinárodním terorismem.

 

"V této smutné chvíli bych chtěl vzdát hold hrdinství tří českých vojáků, kteří se dnes v Afghánistánu stali obětí teroristického zla," uvedl na twitteru King. "Je mi moc líto úmrtí našich tří vojáků v Afghánistánu. Hrdinů, kteří bojovali proti teroristům tak daleko od vlasti a které zavraždil sebevražedný útočník," uvedl předseda vlády a ANO.

 

Zpráva o smrti vojáků zasáhla i vicepremiéra a předsedu ČSSD Jana Hamáčka. "Stali se obětí útoku sebevražedného atentátníka při plnění úkolů v rámci operace Resolute Support. Chtěl bych vyjádřit upřímnou soustrast jejich rodinám a blízkým," napsal Hamáček ČTK. "Ztráta třech životů mladých vojáků je obrovskou tragédií pro jejich rodiny i pro naši zemi," uvedl předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD).

 

 

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek uvedl, že vojáci sice bojovali proti terorismu a náboženskému fanatismu za hranicemi, ale "bojovali za naši vlast", a podle něj "nikdo nemá větší lásku než ten, kdo položí život za druhé". Také podle šéfa Sněmovny Radka Vondráčka vojáci "stáli za nás za všechny v první linii ve válce s terorismem a přinesli nejvyšší oběť".

 

Předseda Pirátů Ivan Bartoš v této souvislosti vyslovil přání, aby světová bezpečnostní situace byla lepší a podobné události se nestávaly. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa je třeba zabránit šíření agrese a terorismu po světě, aby nedocházelo k zbytečným obětem, za pomoci světových velmocí.

 

Úctu padlým vojáků vyjádřil i předseda SPD Tomio Okamura, současně ale zkritizoval zahraniční mise české armády včetně afghánské, jejímž cílem je prý vytvořit z Afghánistánu "protektorát NATO a především USA". "Afghánistán je třeba nechat Afgháncům a nenutit jim politické ani jiné pro ně cizí modely," tvrdí. Terorismus podle něj hrozí hlavně díky imigrační politice EU a čeští vojáci budou potřeba doma.

 

 

Předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová (ODS) označila atentátníkův útok za hanebný a podlý zločin, který "nám znovu připomíná, že svět není bezpečný a že proti terorismu musíme dál nesmlouvavě bojovat". "Hluboce se skláním před památkou našich hrdinů, kteří obětovali život v boji s terorismem," napsal ČTK předseda STAN Petr Gazdík. Podle něj "daleko odsud bojují za to, abychom my doma nežili v každodenním nebezpečí či dokonce válce". "Měli bychom si vážit svobody a demokracie, ve které žijeme," dodal.

 

Také podle předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila a předsedy poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska si padlí vojáci zaslouží obdiv, úctu a památku. Lítost na ztrátou jejich životů vyjádřil rovněž místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek.

 

Reportáž o útoku na české vojáky:

ČTK