Napadení na Moravě

Politici napříč stranami odsoudili krvavý útok na poslance Feriho

Napadení poslance Dominika Feriho
Zdroj: Instagram, Dominik Feri
Téma:

Vlnu reakcí vyvolal nedělní útok na mladého poslance za TOP 09 Dominika Feriho. Na ochutnávce vína ho napadli dva muži, kteří mu zároveň měli nadávat do negrů. Záchranka nakonec poslance odvezla do nemocnice. Velká část politiků celý incident odsoudila. Případem se zabývá také policie.

K napadení mělo dojít v neděli odpoledne na koštu vín v Boršicích na Zlínsku. "Jel jsem na Moravu a nějací pánové se jali pěstí. Hele, můžeme spolu politicky nesouhlasit, ale fyzicky se nenapadáme. Snažil jsem se jim to vysvětlit, ale co se dá dělat,“ napsal na facebook sám Dominik Feri.

 

Ten nakonec zamířil do nemocnice v Uherském Hradišti, kde byl ošetřen. Reakce ostatních politiků na sebe nenechaly dlouho čekat.

 

"Je to další rasový útok na našem území motivovaný ať již rasovou, náboženskou či politickou nesnášenlivostí. Ani tentokrát to ale nebudou islamisté, ale "ti správní slušní Češi". Doufám, že budou přísně potrestáni," uvedl Feriho stranický kolega Miroslav Kalousek (TOP 09).

 

 

K události se vyjádřil také bývalý poslanec za ODS Václav Klaus mladší. "Poslanec Feri mě několikrát tvrdě inzultoval na sociálních sítích (většinou když jsem nepodal moc dobrý výkon v nějakém rozhovoru nebo tak), často spolu nesouhlasíme. Ale dnes byla dotčena jeho základní občanská práva. "Je suis Dominik Feri" a přeji brzké uzdravení!" komentoval na sociální síti.

 

Podle vícepremiéra a předsedy sociální demokracie Jana Hamáčka se rozdílné názory nesmí řešit pěstmi. "Kolegovi přeji rychlé uzdravení a doufám, že vše bude rychle vyšetřeno a viníci potrestáni," dodal. "Jakékoli násilí a útoky kvůli politickým názorům jsou neakceptovatelné! Ať jde o kohokoli. Stop rasismu!" myslí si předseda KDU-ČSL Marek Výborný.

 

"Strašně mi vadí ty bojovně pyšné obličeje těch primitivů, kteří napadli Dominika Feriho. A kroutím hlavou nad všemi komentáři, které to zlehčují. Rasismus a vláda silnějšího, zlehčování násilí, to jsou symptomy sakra nemocné společnosti," napsal předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan.

 

 

Násilí odsoudil i šéf nejsilnější opoziční strany Petr Fiala (ODS). "Jakékoli fyzické násilí kvůli politickým názorům je zcela nepřijatelné. Napadení Dominika Feriho je odsouzeníhodné a ubohé. Panu poslanci přeji, ať je brzy zdravotně v pořádku," reagoval na twitteru.

 

"Podobné násilí je fakt dementní," vyjádřil se poslanec za KSČM Jiří Dolejš. Ten má s podobným útokem osobní zkušenost. Skupinka útočníků ho v roce 2006 zmlátila a zároveň mu měli nadávat do komunistických sviní.

 

Útokem se zabývají také kriminalisté z Uherského Hradiště. "Včera ve večerních hodinách ztotožnili dva muže z Uherskohradišťska ve věku pětadvacet a osmačtyřicet let, kteří jsou z útoku podezřelí. Policisté zjišťují veškeré informace, které souvisejí se samotným incidentem, zkoumají zejména motiv útoku a zjišťují, jaké okolnosti incidentu předcházely," informovala policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

 

Ta zároveň dodala, že se podle zjištěných informací jedná o ojedinělý konflikt místního charakteru. Ten měl souviset zejména se samotným námětem akce a požitým alkoholem.


Připomeňte si vyjádření Dominika Feriho k incidentu:

pan TN.cz