Tvrdá vyjednávání

Politici se v Bruselu pohádali o rozpočet EU, kompromis nenašli

Kateřina Vodvářková
Kateřina Vodvářková
21.2. 2020 12:12
Téma:

V Bruselu druhý den pokračoval mimořádný summit Evropské rady kvůli schvalování unijního rozpočtu na období let 2021 až 2027. Jednání zkrachovala, evropští lídři kompromis nenašli.

Původně jednodenní mimořádný summit začal ve čtvrtek a podle plánu se měli už večer na rozpočtu lídři unijních zemí domluvit - nakonec se ale jednání protáhlo až do pátečního večera. A skončilo fiaskem.

 

Problém představuje hlavně požadavek čtyř zemí - Nizozemska, Švédska, Dánska a Rakouska, které chtějí přispívat jen jedním procentem hrubého národního důchodu. Návrh ale počítá s jedním procentem a sedmdesáti čtyřmi tisícinami ((1,074 %)). V rozpočtu Unie by pak chyběly téměř dva biliony korun.

 

Premiér Andrej Babiš, který Českou republiku na summitu zastupuje, uvedl, že je ochoten vyjednávat o tom, kolik budou státy do evropské kasy přispívat, není ale ochotný dělat kompromisy v tom, kolik Česká republika získá.

 

 

Podle premiérových slov během prvního dne jednání k žádným velkým posunům v debatě nedošlo a i páteční jednání budou velmi náročná. To se nakonec potvrdilo.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

pez TN.cz