jcdecaux

Politik měl firmě pomoct k reklamě v metru, teď mu hrozí osm let!

Jan Mareš
Jan Mareš
Aktualizováno 12:32
6.11. 2019 12:13
Téma:

Obvodní soud pro Prahu 1 vyslýchal svědky v kauze bývalého zástupce starosty městské části Prahy 1 Michala Valenty. Ten je obžalovaný kvůli tomu, že údajně využil informací z radnice, aby pomohl firmě JCDecaux získat pronájem reklamních ploch v metru. Podle obžaloby získal 200 tisíc korun, které vykázal jako poradenskou činnost.

U soudu ve středu probíhalo dokazování a senát vyslechl několik klíčových svědků. Někdejší zástupce starosty a člen majetkového výboru zastupitelstva Prahy 1 je obžalován z toho, že měl vzít úplatek dvě stě tisíc korun, za to, že upřednostnil firmu JCDecaux při zadání veřejné zakázky pronájmu čtyř reklamních poutačů v podchodu metra Staroměstská.


Roční pronájem měl činit 68 tisíc korun. Kromě Valenty je obžalovaná i firma a její technický ředitel Tomáš Tenzer, který pronájem reklamních ploch měl na starosti. Podle trestního zákoníku oběma hrozí za sjednání výhody při veřejné zakázce až osmiletý trest vězení.


Zakázky radnice první městské části začala policie řešit už v roce 2016. V únoru 2017 pak na radnici udělala zátah a zadržela čtyři lidi. Včetně předsedy finančního výboru zastupitelstva Martina Skály, který skončil na dva měsíce ve vazbě.

 


Kvůli němu policisté nasadili odposlechy a odhalili právě to, že Valenta měl údajně dostat peníze od reklamní firmy. Valenta u soudu řekl, že žaloba je nesmyslná a tvrdí, že v komunikaci s firmou šlo jen o poradenskou službu.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
pez TN.cz