Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

jak správně spát

Poloha ve spánku ovlivňuje zdraví i sny! Erotické se zdají na břiše

Polohy spánku
Zdroj: TN.cz
Polohy ve spánku ovlivňují zdraví i sny

Usínáte na zádech, na břiše nebo na boku? Většina lidí má způsob, jakým leží v posteli, hluboce zakořeněný. Vědci teď přišli na to, že poloha, ve které spíme, ovlivňuje nejen naše zdraví, ale i duševní pohodu.

Chcete se vyhnout nočním můrám nebo chcete, aby vaše sny byly pořádně pikantní? Různé polohy ve spánku dokážou ovlivnit nejen sny, ale i zdraví - od pálení žáhy až po Alzheimerovu chorobu. A co víc, vhodná pozice dokonce zabraňuje předčasnému stárnutí, píše web Daily Mail. Každá poloha má ale své výhody a nevýhody.

 

Na levém boku

Výhody

Tato poloha je zvláště vhodná pro lidi, kteří trpí pálením žáhy. Podle lékařů se vnitřní orgány uspořádají takovým způsobem, že se výrazně sníží množství kyseliny pronikající ze žaludku do jícnu. Právě tohle totiž pálení způsobuje.

 

Nevýhody

Na druhou stranu je to právě spaní na levém boku, které má na svědomí noční můry. Podle studií se objevily až u 40% takto spících lidí.

 

 

Na zádech

Výhody

Spát na zádech by měli především lidé, kteří trpí na bolesti zad, není to ale jen tak. Je nutné podložit si hlavu a kolena polštářem, abyste si srovnali páteř, pak se vám bude spát daleko pohodlněji. Spaní na zádech vám také přidá na kráse. Protože nemáte obličej několik hodin natlačený do polštáře, netvoří se vám vrásky a póry mohou dýchat a neucpávají se.


Nevýhody

Lidé spící na zádech podle mnoha studií daleko víc chrápou. Kromě toho se u nich objevuje tzv. spánková apnoe, při které dochází na několik sekund k zástavě dechu a která může způsobit vážné zdravotní problémy - od ospalosti, přes vysoký krevní tlak, po cukrovku a deprese. Při spaní na zádech také více skřípeme zuby, a to až 19krát za hodinu (průměr v jiných polohách je přitom 13krát).

 

Poloha plodu

Výhody

Stočit se do klubíčka je ten nejlepší způsob, jak se dobře vyspat. Nejenže máte páteř v příjemné poloze, která vám umožňuje jednoduše měnit polohu, ale když se neschoulíte příliš pevně, bude se vám také snadno dýchat. Lidé spící v poloze embrya jsou svědomití a snadněji se vypořádávají s obavami a stresem.


Nevýhody

Tato poloha naopak není vhodná pro lidi, kteří trpí bolestmi krční páteře. I v tomto případě si podložte hlavu tak, abyste měli krk a páteř v jedné rovině a zmírnili tlak, který tato poloha způsobuje. Pokud trpíte bolestmi zad, zkuste si lehnout do této polohy a mezi koleny stiskněte tenký polštář.

 

 

Na pravém boku

Výhody

Pokud vás trápí vysoký krevní tlak, začněte spát na pravém boku. Dáte tak srdci v hrudní dutině o něco více místa, což může pomoci snížit krevní tlak a zpomalit srdeční tep. Má také blahodárný vliv na mozek a nervový systém a funguje jako prevence Alzheimerovy choroby. Pomáhá totiž čistit mozek od odpadních látek.

 

Nevýhody

Pozor by si měly dávat těhotné ženy. U žen, které ve vysokém stupni těhotenství spí na pravém boku, je podle odborníků daleko větší pravděpodobnost, že se jim narodí mrtvé dítě. Pravděpodobně za to může omezení průtoku krve k dítěti.

 

Na břiše

Výhody

Spaní na břiše s rukama zdviženýma kolem polštáře (poloha volného pádu) je ideální pozicí pro správné trávení. Kromě toho mají lidé spící na břiše tendenci mít více vzrušující sny, včetně těch, kterých jsou svázaní. Může za to fakt, že při spaní na břiše tlačíme polštářem na obličej a plíce a hůře se nám dýchá.

 

Nevýhody

Z pohybového hlediska je tato pozice nejhorší, jakou si můžete vybrat. Abyste vůbec mohli dýchat, musíte ležet s hlavou zcela otočenou na jednu stranu, a to po mnoho hodin. Přetěžujete tak krční svaly a nervy, což vede nejen k bolestem hlavy, ale i ztuhlému krku a ramenům a bolest může vystřelovat až do paží. Trpí také oblast kříže.
 

mom TN.cz