padající stromy

V lesích může být po bouři Mortimer místy nebezpečno, varují lesníci

David Pik
David Pik
5.10. 2019 20:18
Téma:

V lesích po bouři Mortimer ze začátku týdne nemusí být bezpečno. Varují před tím majitelé a správci lesů. Na mnoha místech jsou rozsáhlé polomy a desetitisíce větrem vyvrácených a nalomených stromů. Lesní dělníci a hlavně houbaři si tak musejí dávat pozor.

Lesní dělníci na Jihlavsku měli štěstí. Větrem nalomený strom, který spadl na lesní traktor, jeho kabinu úplně neprorazil a nikomu se tak nic nestalo.

 

Větrná bouře Mortimer nadělala v lesích prakticky po celé republice pořádnou paseku. Padly desetitisíce stromů a dělníci se na některá postižená místa dostanou odhadem až za několik týdnů či měsíců.

 

"Podle prvních odhadů vítr ve státních lesích, které spravujeme, poškodil 300 tisíc metrů krychlových dřeva," uvedla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

 

Přitom hodně nebezpečné jsou hlavně nalomené stromy, které vítr úplně neshodil. Některé stromy například drží jen díky okolním stromům, je tak jen otázkou času, než spadnou.

 

 

Pozor by si podle majitelů a správců lesů měli dávat hlavně houbaři. Pan Dajč vyrazil v sobotu ráno na křemenáče, ale na některá svá místa raději ani nešel.

 

Zákazy vstupů do lesů, vzhledem k tomu, že se na některá postižená místa správci nebo majitelé lesů ještě ani nedostali, zatím nejsou hlášeny.

 

Lesy České republiky, které spravují polovinu všech lesů u nás, odhadují, že se jim podaří veškeré polomy po větrné bouři Mortimer odstranit do půl roku.
 

klma tn.cz / TV Nova