MEZINÁRODNÍ INCIDENT

Polská invaze do Česka! Vojáci okupovali část území na Bruntálsku

Roman Dolejský
Roman Dolejský
11.6. 2020 20:07
Téma:

Polská armáda v červnu okupovala část Českaí. Kvůli vstupu cizí armády na české území si tuzemské úřady stěžovaly u těch polských. Situaci se ale podařilo vyřešit mírovou cestou.

Kvůli šíření koronaviru dostala na přelomu května a června polská armáda za úkol připravit kontrolní stanoviště na česko-polských hranicích. Stanoviště postavila na cestě již na českém území nedaleko historické kaple u Slezských Rudoltic na Bruntálsku. Informaci přinesl portál Deník.


O uplynulém víkendu Hnutí Duha Jeseníky pořádalo v Pelhřimovech setkání dobrovolníků. "Když vám rozkazuje voják se samopalem v uniformě cizí armády, je to otřesný zážitek. Nedovolili mi přiblížit se víc jak na 10 metrů,“ popsal svou zkušenost pro Deník Ivo Dokoupil z Hnutí Duha Jeseníky.

 


České úřady se se stížností obrátily na Varšavu. "Došlo k nedorozumění na polské straně, kaple je ale již přístupná," řekla mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá.


"Jedná se o nedorozumění, nikoliv záměrnou akci, vše bylo okamžitě napraveno," uvedla polská armáda pro portál Politico ve čtvrtek.

 

Československo vedlo s Polskem krátkou válku v roce 1919, v roce 1938 obsadili Poláci Těšínsko.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz