Pomoc Austrálii

Polské švadleny pomáhají klokaním sirotkům. Šijí pro ně speciální kapsy

Šimon Felenda
Šimon Felenda
21.1. 2020 15:28
Téma:

Polské švadleny se rozhodly šít kapsy pro osiřelé australské klokany. Jedná se o část mezinárodní iniciativy, která má za úkol pomoci zvířatům z kontinentu, který je zdevastovaný požáry. Austrálii měsíce spalují plameny a doplatila na to i zvířata.

Malé klokany, kteří zůstali bez rodičů, teď zahřeje pomoc přicházející od polských švadlen. Za celým workshopem stojí nápad osmiletého chlapce.

 

"Můj syn byl velmi pohnutý fotografiemi popálených klokanů, kteří se snažili uniknout z hořící přírody," řekla Anna Witanská, iniciátorka "kapsového" workshopu.

 

 

Dobrovolnice z celé země se sjely do Katowic. Místo přirozených vaků mají nyní mláďata klokanů, jimž se přezdívá joeyové, k dispozici kapsy dobrovolníků.

 

"Tento vak bude nosit dobrovolník, který poskytne malému joeyovi teplo. Malý klokan získá pocit bezpečí a lásky, ale samozřejmě to bude jen náhrada za mateřskou lásku, kterou by joey získal od své matky," vysvětluje Witanská.

 

 

Australské lesy hoří rychlostí, jaká v moderních dějinách nemá obdoby. Podle vědců se přírodní podmínky v zemi neustále mění kvůli klimatickým změnám. Vlny veder a sucha vedly k mohutným požárům. Plameny za sebou nechaly zpustošenou krajinu o rozměrech větších než celá Česká republika.

 

Oheň má na svědomí desítky lidských životů, zabil ale také na miliardu zvířat. V některých oblastech kontinentu, jako například v australské Victorii, kvůli němu klokani museli prchat prakticky neustále.

 Zdaleka ne všem se ale podařilo utéct. Kvůli tomu jsou nyní po celé zemi tisíce klokaních sirotků. Cílem katowických švadlen je v první vlně workshopu ušít padesát až sto kapes, které pošlou do Sydney.

kvo TN.cz