Tisíce nakažených ptáků

Polskem se šíří ptačí chřipka! Čeští veterináři už bijí na poplach

Ptačí chřipka - kachny
Zdroj: TV Nova
Ilustrační foto
Eva Pavelková
Eva Pavelková
Publikováno 3. 1. 2020
Téma:

Veterináři varují před přenosem ptačí chřipky ze sousedního Polska. Chovatelé by měli především zajistit, aby volně žijící ptáci nepřišli do kontaktu s drůbeží, krmivem nebo napájecí vodou. Inspektoři se chystají předpisy více kontrolovat.

Polské úřady v minulých dnech potvrdily výskyt ptačí chřipky už na pěti farmách. Nakazily se tisíce kuřat, perliček i krůt, informovala agentura Reuters. Virus je podobný typu H5N8, který ohrožuje i člověka. Polsko je přitom největším producentem drůbeže v Evropské unii.

 

Nejdříve se nákaza objevila u krůt na třech hospodářstvích v Lublinském vojvodství, poté u tisíců perliček na farmě zhruba o půl kilometru dál. V pátek polská média informovala, že ptačí chřipkou se nakazila i kuřata na statku ve Velkopolském vojvodství.

 

Na situaci proto reaguje i české ministerstvo zemědělství. "Pro včasné rozpoznání nákazy je nezbytné sledovat zdravotní stav chované drůbeže a vše podezřelé, jako jsou úhyny, snížení příjmu potravy či pokles snášky neprodleně nahlásit," sdělil ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

 

 

"Upozorňujeme proto chovatele na nutnost dodržovat pravidla biologické bezpečnosti a především zamezit kontaktu volně žijících ptáků s drůbeží, s krmivem a s napájecí vodou, zasíťovat nebo zastřešit výběhy a krmení předkládat pod přístřešek," doplnil ministr zemědělství Miroslav Toman.

 

Poslední vlna ptačí chřipky se v Česku objevila začátkem roku 2017, kdy bylo postupně vyhlášeno 39 ohnisek nákazy. Virus byl potvrzen také u 51 volně žijících ptáků ve 13 krajích. V červnu 2017 bylo Česko označeno za prosté nákazy.

TN.cz