Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 21.3. 2019 22:27
závadné potraviny

Polské maso rychle mizí z českých prodejen. Lidé ho už nechtějí

Zdroj: TV Nova

Závadné polské maso se dostalo do restaurací, škol nebo školek. Prodávalo se i na pultech řeznictví. Stovky kilogramů problematického hovězího, vepřového nebo kuřecího masa objevili inspektoři napříč republikou. Lidé si proto víc než kdy jindy zjišťují jeho původ.

Lidé napříč celou republikou si dávají větší pozor na původ masa. "Neřešila jsem to, ale v poslední době se podívám, odkud je," uvedla jedna z dotázaných v anketě. "Hovězí teď nekupuju radši. A když kuřata, tak jenom z našeho chovu," zaznělo v anketě.

 

Brzy to bude znát i na pultech obchodů. Dodávky polského masa, které eviduje veterinární správa, prudce klesají, a to o desítky procent. Třeba na jižní Moravě je to v posledních dnech ještě víc. "Na místě určení neevidujeme žádnou zásilku hovězího masa přímo z Polska," řekl Josef Velecký z krajské veterinární správy.

 

Na nebývalý zájem si už zvykají mnohá malá jatka. "Jsou sem hlavně zákazníci za čerstvým masem, protože mají jistotu, že to maso je skutečně z tohoto kraje," pochvaluje si provozovatel jatek Miroslav Chýla. "Zájem se neustále zvyšuje, až třeba v poslední době máme problém s pracovními silami," uvádí místopředseda zemědělské společnosti Miloslav Roškot.

 

A na východě Moravy začínají polské hovězí nahrazovat dovozem ze Slovenska. Vepřové maso zase nejspíš na trhu nahradí levné dotované z Německa nebo Španělska. I proto, že české vepřové není kde brát. "V České republice bylo 360 tisíc prasnic. Dnes chováme nějakých 90 tisíc," vysvětluje ředitel Zemědělského družstva Lubomír Vítek.

 

 

Je ale taky možné, že za pár týdnů bude polské maso na pultech prodejen zpět. V pondělí by mohly skončit mimořádné kontroly hovězího a Čechy dřív neodradily ani jiné aféry kolem polských potravin. Těch se k nám i po četných problémech ročně doveze za skoro třicet miliard korun.
 

Petr Zapletal, sei TN.cz