Sdružení specialistů

Pomoc na JIPkách nám nemůžete nařídit, tepou vládu lékaři z ambulancí

Jednotka intenzivní péče v Praze
Zdroj: Profimedia
Jednotka intenzivní péče, ilustrační foto
Vondřichová
Kristýna Vondřichová
17.2. 2021 22:51
Téma:

Povinný nástup ambulantních lékařů na jednotky intenzivní péče Sdružení ambulantních specialistů (SAS) nepovažuje za šťastný krok. Varuje, že nařízený přesun lékařů může vést k úplnému zrušení některých ambulancí. To může mít dopad na chronicky nemocné, kteří potřebují péči stejně nutně jako pacienti s covidem.

SAS souhlasí s tím, že v rámci boje s pandemií je třeba každá pomoc. Zároveň ale vládu a ministerstva varuje, že na urputnou snahu pomáhat covidovým pacientům mohou doplatit všichni ostatní.

 

"Jedna z důležitých současných úloh ambulancí je v tom, že tyto chronicky nemocné drží mimo nemocnice, tj. že brání jejich koncentraci v přeplněných čekárnách, čímž je chrání před nákazou covidem-19. Zároveň tím brání ještě většímu zatížení nemocničních lékařů a jejich odvádění od práce u lůžka," vysvětlil předseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko.

 

Upozorňuje také na to, že jakékoli přerušení chodu ambulance pro ni představuje obrovské finanční ztráty. Mezi ambulantními lékaři je navíc řada lidí v důchodovém věku, přičemž polovina z nich covid neprodělala a není proti němu ani očkovaná. Sami tak patří mezi rizikové skupiny.

 

 

"Jsme vycvičeni pro vysoce specializovanou práci v ambulancích. Jen malá část z nás někdy pracovala na JIPkách, zná pravidla intenzivní péče, umí obsluhovat např. ventilátory," apeluje Jojko na další zásadní problém, který brání plošnému stažení lékařů z ambulancí.

 

Aby plán na přeorganizaci lékařské péče fungoval, je dle SAS třeba provést změny v samotných nemocnicích a zrušit tzv. souběhy, tedy situace, kdy má jeden lékař více úvazků. Záhodno by bylo prý také více využívat pomoc armádních lékařů a umožnit ambulantním specialistům, aby se zapojili dobrovolně.

 

 

"Musí být respektován jejich věk, zdravotní stav i kvalifikace. V případě, že by šlo o jiný obor, než kterému se věnují, musí tomu být přiměřeně nastavena jejich právní odpovědnost i rozsah práce, který po nich bude žádán. Vysoce specializovanou práci na JIPkách mohou provádět jen ti lékaři, kteří k tomu mají příslušné vzdělání a zkušenost s obsluhou aktuálně užívaných přístrojů," varuje Jojko.

 

Lékaři by také za výpomoc měli dostat adekvátní kompenzaci, která by dokázala vykrýt finanční ztráty ambulancí. Ty totiž i v době, kdy jsou mimo provoz, musí platit běžné náklady jako nájem či energie. Potřeba je dle SAS také najít řešení, jak se adekvátně postarat o necovidové pacienty.

TN.cz