Velké očekávání

Pomůže horké léto? Čína oznámila, jaké teploty zabíjejí koronavirus

Teplo a koronavirus
Zdroj: Getty Images
Michaela Trochová
Michaela Trochová
Publikováno 29. 4. 2020
Téma:

Chřipková epidemie se vzrůstajícími venkovními teplotami vždy pomine a znovu zaútočí až s podzimním ochlazením. Lidé proto doufají, že i koronavirus SARS-CoV-2 se bude chovat podobně. Jak horké léto bychom ale potřebovali, změřili Číňané. A jejich odhady nejsou příliš optimistické.

Vakcína tu letos velmi pravděpodobně nebude, i proto odborníci doufají, že se šířící nákazu podaří zastavit i jinými způsoby. Nezanedbatelnou roli by mohlo hrát i počasí. Virům totiž vyhovuje spíše mrazivé počasí, teplo, sucho a UV záření je naopak pomáhá hubit.

 

Američtí vědci přišli nedávno se závěry výzkumu, který testoval, jak dlouho přežije virus na neporézním nerezovém povrchu – tedy například madlech dveří. Nejdéle vydržel ve tmě a suchu, jeho stopy zde našli ještě po osmnácti hodinách. Vlhké a tmavé už mu tolik nesvědčilo, zmizel po šesti hodinách. Vůbec nejlepší výsledky ale představovalo prostředí vlhké, ovšem na přímém slunečním světle. Na něm koronavirus vydržel jen dvě minuty.

 

Vlhké horké léto je typické například pro asijské destinace, u nás bychom se měli připravit spíše na suché dny, které proti šíření epidemie tak účinné nebudou. Čínští odborníci rovněž varují, že sluneční svit sám o sobě stačit nemusí. Proti viru platí totiž především teplo.

 

 

V posledních letech jme u nás v létě zvyklí i na tropické třicítky, ty ale podle odborníků nestačí. Čínští experti vyzkoumali, že koronavirus hubí až teploty ve výši 56 °C, musí jim být vystaven po dobu minimálně třiceti minut. Tak horké léto mít ovšem nebudeme, k žádoucímu poklesu počtu případů onemocnění Covid-19 tak jen vlivem letních teplot bohužel nedojde.

 

Na světě je již přes tři miliony nakažených. Podívejte se na reportáž:

TN.cz