Cesta ke znovuzvolení

Pomůže Zemanovi výsledek voleb? Toto teď musí udělat

Volby - Miloš Zeman
Zdroj: TN.cz

Naznačuje výsledek říjnových voleb do Poslanecké sněmovny, že má Miloš Zeman cestu ke znovuzvolení umetenou? Podle politologa Jana Kubáčka bude nesmírně záležet na tom, jak se teď stávající hlava státu zachová.

Miloš Zeman mohl na zámku v Lánech sledovat sčítání volebních výsledků s úsměvem. Strany, pro jejichž voliče je přijatelný, výrazně uspěly. Naznačuje to, jak dopadnou lednové prezidentské volby? Podle politologa Jana Kubáčka je velká část voličů Andreje Babiše, částečně také Tomia Okamury a levicových stran zároveň voličstvem Miloše Zemana.

 

Důležité ale bude, jakou roli bude Zeman hrát při vyjednávání. "Pokud se mu podaří do poslední chvíle držet aktivitu a být garantem nějakého smíru, kompromisu, který bude akceptovatelný pro voliče ANO, částečně pro voliče Tomia Okamury a voliče středových subjektů, u kterých bude vyvolávat pocit, že výsledek je lepší, než mnozí očekávali, tak ta situace vyzní ve prospěch Miloše Zemana," myslí si Kubáček.

 

Zeman se podle něj musí prezentovat jako velice konstruktivní, rozumný, klidný a situaci zklidňující prezident. "Pokud bude trochu Václav Klaus, tedy prezidentem, který politiky přivádí ke stolu, mírní vášně a pokouší se najít řešení, které je výhodné pro republiku, může na tom Miloš Zeman získat," řekl Kubáček TN.cz.

 

Prezidentova velká výhoda spočívá v tom, že na rozdíl od protikandidátů je ve středu dění. Ostatní kandidáti se mohou v debatách pouze dohadovat, jak by oni situaci řešili jinak, a kdo z nich by ji řešil lépe, což jim podle Kubáčka bude na hlasech také ubírat.

 

 

Pokud zvolí dobrou strategii, tak je podle Kubáčka jediným, kdo může Miloše Zemana porazit on sám. Jako příklad zmínil schůzku Miloše Zemana a Bohuslava Sobotky na Pražském hradě, na níž Zeman "přijal" neexistující demisi Bohuslava Sobotky. Protože tím Zeman hodně ztratil u středových voličů. Podobných silových řešení by se měl Zeman podle politologa Kubáčka vyvarovat.

 

Zemanovi by nemusela ublížit ani tendence českých voličů k vyvažování, když mají pocit, že má jedna strana velkou převahu. "Ti, kteří jsou z výrazného úspěchu hnutí ANO rozčíleni, jsou roztříštěni. Jsou to lidé protestně naladění, třeba levicovější než Andrej Babiš, nebo voliči, kteří by si přáli silnější lidovce, ODS nebo starosty. Neznamená to, že budou automaticky trestat Miloše Zemana," míní Kubáček.


Největšího soupeře odhalí až debaty

O tom, kdo bude největším vyzyvatelem současné hlavy státu, více napoví až televizní debaty, až budou mít jednotliví kandidáti dostatečný prostor se voličům prezentovat a ukázat, jak dobře zvládají argumentaci, jak dovedou oslovovat voličstvo, jak umí vystupovat a kdo z nich působí jako hotový prezident.

 

Kubáček upozorňuje, že stále není jasné, kdo všechno bude kandidovat. Jestli se vedle stávajícím kandidátům do souboje zapojí někdo další. "Jiří Drahoš může být reálným vyzyvatelem, ale hrozí mu, že v mnoha očích může být Janem Švejnarem nebo ještě přesněji Janem Fischerem. Tedy, že vyvolá velká očekávání, ale může také přinést velké zklamání," varuje Kubáček a upozorňuje, že při poslední volbě výrazně posílili Jiří Dienstbier nebo Karel Schwarzenberg, se kterými se původně tolik nepočítalo.

 

 

Překvapit může třeba Michal Horáček, který v očích Kubáčka působí vyhraněněji, je konfliktnější a pomoci mu může, pokud bude vystupovat dobře v debatách. "Pokud bude vypadat jako hotový prezident, může Jiřímu Drahošovi ještě pořádně zatopit. Musí ale být připravený, klidný a s profesionálním odstupem," míní Jan Kubáček.

vbo TN.cz