Řádění živlu

Poničené hroby, rozbité střechy! Škody po bouřkách zůstávají

Téma:

Ani pět dní po silných bouřkách a krupobití, které řádily hlavně na střední Moravě, ještě nejsou odstraněny všechny škody. Mnozí lidé mají poničená auta a zemědělci přišli o úrodu. A stále se čeká na opravy poškozených střech domů.

Až pěticentimetrové kroupy zasypaly v pondělí odpoledne hlavně Vilémov na Olomoucku. Voda z okolních polí a lesů proměnila silnice v potoky, které lidem tekly pod okny, kroupy rozbíjely střechy. Všichni teď doufají, že než je řemeslníci opraví, nepřijde další déšť.

 

Krupobití ve Vilémově ničilo vypěstovanou úrodu na zahradách i zaparkovaná auta. Velké škody jsou i na obecním majetku. "Nejenom cesty v obci, ale i cesty mimo obec, polní cesty jsou splavený do obce, kanalizace je poškozená," vypočítal místostarosta Tomáš Lakomý.

 

Milionové škody hlásí farmáři. Mnohá pole s obilím nebo řepou jsou zničená. Krupobití zasáhlo ale i okolí Mutěnic na Kyjovsku a zničilo hektary vinic. "Tady je to poškození největší, je to mezi 70 až 80 procenty," uvedl vinař Vladimír Trávník.

 

V Bohuslavicích na Prostějovsku vichřice zlomila desítky stromů, odnesla střechu z panelového domu. Přívaly deště promočený nábytek z bytů už lidé vyhodili do kontejnerů.

 

 

Velká voda vyplavila také tábor nedaleko obce. Je skoro zázrak, že se sem evakuované děti vrátí. "Spravovali jsme střechu, pohrabali jsme to tady, všechno vysušili," prohlásila vedoucí tábora Helena Pšejová.

 

Ještě v sobotu, pět dnů po ničivé bouřce, je stále velká část prostějovského hřbitova uzavřená. "Ty stromy poničily zhruba sedm desítek hrobů," sdělil správce hřbitova Lubomír Moučka. I tam chtějí škody vyčíslit během příštího týdne. Už teď je odhadují na stovky tisíc korun.

Petr Zapletal/epa TN.cz