Domácí úrazy

Popáleniny v domácnosti! Dětí se zraní až o polovinu víc než dřív

Petra Staňová
Petra Staňová
25.11. 2020 6:00
Téma:

Rodiče na sebe převzali během pandemie roli nejen pedagogů, ale i kuchařů. Zároveň s tím ale výrazně vzrostl počet úrazů v domácnostech. Drobné řezné rány nebo popáleniny si ale odnášejí i děti, které se snaží v kuchyni pomáhat.

Děti, které nechodí do školy kvůli vládním opatřením, doma snídají, obědvají i večeří. Kuchyň je tak v řadě domácností mnohem vytíženější než kdy jindy. A tím také roste riziko úrazů.

 

"Stoupl počet popálených dětí do 18 let. Zatímco minulý rok jsme k takovým případům vyjížděli za uplynulé tři měsíce 23krát, v tomto roce máme 35 případů, což je nárůst o 52 procent, " řekla mluvčí Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy Jana Poštová.

 

 

Nehody přibývají zejména tam, kde rodiče pracují z domova. Ve chvíli, kdy se soustředí na své povinnosti, se přestávají stoprocentně věnovat dětem. K úrazům ale také dochází proto, že jsou lidé doma více nervózní a jednají ukvapeně.

 

"Domácí prostředí je rizikovější, než si můžeme myslet, protože doma častokrát rodiče ztrácí obezřetnost, a tak je k úrazu jen kousek," vysvětluje Jana Poštová. 

 

Větší úrazovost během pandemie potvrzují rodiče. "Člověk myslí na strašně moc věcí. Práce, děti, stíhat nějaký harmonogram, takže občas se stalo, že jsem si trochu popálila ruku nebo jsem se řízla, ale nebylo to nic velkého."

 

 

Pražská záchranka je vzhledem k pandemii na horní hranici výjezdů, denně má až 350 zásahů. Zdravotníci proto oceňují, když si rodiče dokáží s drobnými úrazy poradit sami. "Zvládli jsme to naštěstí doma s tím, že šlo převážně o malého syna, který si odřel nohu a rozrazil čelo. Já jsem se většinou pořezala u vaření nebo si spálila ruku. Ale pár náplastí to spravilo," podělila se o své zkušenosti jedna z maminek.

 

Lidé by měli zvýšit svou ostražitost hlavně teď - v době pečení vánočního cukroví. 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz