návod zdravá strava

Popeleční středa přináší staré tradice a šanci na zhubnutí

Téma:

Masopustní veselí ukončila Popeleční středa a křesťanům tak začíná 40denní půst, během kterého by měli dodržovat řadu zásad a omezit některé potraviny. Cílem je především duchovní očista člověka. Pokud se rozhodnete přidat k této tradici, neměl by půst trvat déle než 3 dny. Vyhnout byste se měli také alkoholu, kávě a zvýšit pohybovou aktivitu.

Popeleční středa, nebo také Škaredá, patří mezi významné dny pro křesťany. Začíná jim totiž čtyřicetidenní půst, který končí oslavou zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Kněz všem věřícím dělá na čelo znamení kříže – popelce. Jde o popel z ratolestí (u nás kočiček) posvěcený na Květnou neděli minulého roku. Farář také pronáší slova: "Pomni člověče, že prach jsi a v prach se navrátíš." Přijetím popelce se člověk zříká zlého jednání, tedy hříchů.

 

Pro křesťany je nepřísnějším postním dnem Popeleční středa, ale také Velký pátek, v tyto dny je dovoleno sníst pouze jedno velké jídlo denně. Dřív se nejedlo maso, vejce, mléčné produkty nebo ryby. Jíst se smělo pouze jednou denně. V dnešní době je půst mírnější a mohou se zvolit i jiné formy jeho dodržování než jen zřeknutí se jídla a alkoholu.

 

 

Například lidé mohou vykonat dobrý skutek, pracovat na obnově svého života nebo omezit i moderní technologie. Pokud se však lidé rozhodnou dodržet půst, neměli by ho dodržovat celých 40 dní, a to především začátečníci. Ideální je krátkodobý půst, který by neměl přesáhnout tři dny.

 

Důležité je dodržovat pitný režim, tekutiny nám pomohou s vylučováním odpadních látek. Během dne byste měli vypít 2,5 – 3 litry vody nebo bylinkových čajů. Do jídelníčku zařaďte také zeleninu, která přispívá k podpoře trávení díky vysokému obsahu vlákniny. Lidé by měli celkově zvýšit příjem vlákniny v jídelníčku. Ideální jsou fazole, slunečnicová semínka nebo lněná semínka. Jako přílohu byste měli zvolit pohanku, celozrnný kuskus, brambory nebo špaldu. Ve vrcholný den půstu pijte jen ovocné nebo zeleninové šťávy.

 

Během půstu se vyvarujte alkoholu, kávy a cigaret. Důležité je také zařadit pohyb, a to chůzi po dobu 30 – 60 minut denně. V době půstu by lidé měli omezit psychickou a fyzickou zátěž. Dodržovat pravidelný příjem tekutin a vhodných potravin je nutné i po skončení půstu. Vynechat by měli lidé kořeněná a smažená jídla.

 

 

Kromě půstu se na Popeleční středu dodržovaly i jiné tradice a zvyky. Nikdo by se v tento den neměl škaredit, protože by mu to mohlo zůstat po každou středu až do konce roku. Dříve také na Přeloučsku ráno chodívaly ženy s hrncem, ve kterém bylo rozpuštěné mýdlo, které natíraly na tváře mužů. Pokud se muž rozhodl, že nechce být pomazán, musel se vykoupit penězi, informoval web ceske-tradice.cz.

 

Na Bydžovsku se zase nesmělo na Popeleční středu prát prádlo, které by totiž zůstalo špinavé po celý rok. Během dne lidé také pili svěcenou vodu či nějaký likér, aby byli po nadcházející rok ochráněni před komáry. 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nová hollywoodská dieta! 5 dní jezte, co chcete, 2 držte půst!
Držíte půst? 5 receptů, které ho oživí

reg TN.cz