klesající tlak

Poplach na ISS! Z vesmírné stanice unikal dírou vzduch

ISS
Zdroj: NASA
Téma:

Posádka na Mezinárodní vesmírné stanici čelila závažným problémům. V noci byl zaznamenán pokles tlaku vzduchu. Kosmonauti po krátkém pátrání objevili v orbitální sekci ruské lodi Sojuz nejméně jednu malou trhlinu. Není jasné, co díru vytvořilo, spekuluje se o nárazu cizího tělesa.

V noci na čtvrtek se v řídících střediscích v Houstonu a v Moskvě rozezněl poplach, systém totiž zaznamenal pokles tlaku vzduchu na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

 

Pokles naštěstí nebyl nijak masivní, kosmonauti podle NASA nebyli v přímém ohrožení života, řídící střediska se proto rozhodla nechat posádku dospat podle plánu. Ve čtvrtek ráno pak začalo hledání úniku.

 

Šest členů posádky se sešlo v ruské části ISS a po důkladném hledání kosmonauti nahlásili, že nalezli trhlinu na ruské části orbitální základny.

 

 

Dlouho nebylo jasné, jak byla trhlina velká, i přes to, že tlak unikal velmi pozvolna, bylo nutné ji opravit. Kosmonauti na lodi naštěstí nebyli v přímém ohrožení života a nemuseli se urychleně vracet na Zemi. 

 

 

Řešení celé situace konzultovali kosmonauti v přímém přenosu s řídícím střediskem. Kosmonauti si vyžádali plány, aby přesně věděli, jaké jsou v Sojuzu jednotlivé vrstvy.

 

Rusové přišli s plánem na opravu trhliny, to se ale nelíbilo veliteli Drew Feustelovi: "Máme na to jeden pokus a nechceme to pokazit." Feustel chce nejdříve díru dočasně zacelit a vypracovat permanentní řešení.

 

Zpočátku to vypadalo, že se finální oprava odloží a nejprve se ruští a američtí experti domluví na konkrétním postupu, nakonec se ale po výměně názorů, dost možná první drsnější nesouhlas vysíláný živě, přistoupilo k ruskému řešení. Díru se podle všeho podařilo utěsnit.

klma TN.cz