Letecká puma

Poplach na Ostravsku. Bagrista našel při výkopu bombu z války

Téma:

V Klimkovicích na Ostravsku hrozil výbuch letecké pumy z druhé světové války. Bombu našli během výkopových prací u jednoho z rodinných domů. Policie evakuovala přilehlé okolí a pumu zneškodnil pyrotechnik.

Nález bomby ohlásil po 15. hodině bagrista, který v místě dělal výkop. Na místo okamžitě vyjeli policisté a také pyrotechnici.

 

Policie ihned nařídila evakuaci vidí v okolí 300 metrů. Pak se pyrotechnikům podařilo demontovat zápalku a nebezpečnou pumu odvezli, aby ji na bezpečném místě zneškodnili.

 

Ve výkopu pravděpodobně ležela letecká puma z druhé světové války, která podle pyrotechniků vážila zhruba 50 kilogramů a má pocházet z ruského letadla.

 

Bomba byla podle všeho funkční, pokud by vybuchla, způsobila by několikametrový kráter a poničila by stavby v okolí.

 

 

"Je to letecká puma, označení FAB 50, která se za války používala k ničení budov. Házela se do měst, takže nebezpečná byla. Případný rozlet střepin by byl zhruba 300 metrů," řekl TV Nova pyrotechnik Marek Němec.

 

"Taková tlaková vlna by určitě tak do sta až dvě stě metrů poničila okna. Ten nový dům by určitě popraskal a bagr by na tom asi taky nebyl dobře," dodal pyrotechnik, který na místě zasahoval.
 

vbo, Lucie Cochlarová TN.cz