Chemické zbraně

Poplach na Slovensku! Našli 150 lahví s nebezpečnými chemikáliemi

Vítězslav Boch
Vítězslav Boch
Aktualizováno 24.9. 2019 13:05
Téma:

Slovenští policisté a hasiči zasahovali v pondělí ve vojenském prostoru Zemianské Kostoľany. Zhruba v metrové jámě v místech, kde běžně cvičí protichemické jednotky, našli až 150 lahviček s nebezpečnými látkami. Případ vyšetřuje policejní prezidium. Toho, kdo je zakopal, podezřívá z trestného činu nedovolená výroba a držení jaderných materiálů, radioaktivních látek, vysoce rizikových chemických a biologických látek a toxinů.

Ve výcvikovém táboře ve vojenském prostoru Zemianské Kostoľany se běžně cvičí chemici nejen ze Slovenska. Podle televize Markíza měli teď v čerstvě vykopané jámě najít pravé látky, které se používají jako chemické zbraně!

 

Šlo o několik různých látek, které byly uloženy v celkem 150 lahvičkách různých velikostí. "Na místo byla vyslána výjezdová skupina Okresního úřadu Prievidza s úkolem prověřit možné ohrožení zdraví, života a majetku obyvatel," uvedl přednosta Okresního úřadu Prievidza Igor Vavro s tím, že vyšetřování se ujalo policejní prezidium.

 

Mluvčí trenčínských policistů Pavol Kudlička pak potvrdil, že krajský vyšetřovatel zahájil trestní stíhání pro podezření z trestných činů neoprávněné nakládání s jadernými materiály, radioaktivními látkami a rizikovými chemikáliemi a také z  trestného činu neoprávněné nakládání s odpady.

 

 

Slovenské ministerstvo obrany příliš sdílné není. "V uvedené věci probíhá vyšetřování, které je v kompetenci Krajského ředitelství policejního sboru v Trenčíně," dodala mluvčí ministerstva Danka Capáková.

 

Překvapená byla i starostka Zemianských Kostoľan. "Je to pro mě nová informace, že se u nás něco takového děje. Určitě jsem znepokojená, protože si myslím, že jako nejvyšší představitel obce bych měla být o takovéto situaci informovaná," řekla Markíze starostka Jana Školíková.
 

TN.cz