Záhadná zkumavka

Poplach u Liberce: Hasiči vyjeli k radioaktivní látce v rodinném domě!

Petr Zelený
Petr Zelený
Publikováno 21. 2. 2020
Téma:

Liberečtí hasiči v pátek odpoledne vyjeli do obce Rozstání poté, co jim majitel rodinného domu oznámil, že našel zkumavku s neznámou látkou. Následně se ukázalo, že je materiál radioaktivní.

"Majitel domu osobně přišel na naši libereckou stanici a oznámil nám, že doma našel zkumavku s neznámou látkou, která tam nejspíš zůstala po předchozím majiteli domu," uvedla na dotaz TN.cz v pátek po 16. hodině mluvčí libereckých hasičů Lucie Hložková.

 

Protože se ukázalo, že je materiál radioaktivní, vyjeli na místo i chemici z laboratoře v Kamenici. Naštěstí se ukázalo, že naměřené hodnoty jsou nízké a život neohrožující.

 

 

"Přesto procházíme celý dům a měříme na všech místech, kde zkumavka byla. Místo hlídáme a čekáme na příjezd inspektorů ze Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB), které jsme o všem informovali," doplnila Hložková.

 

Policisté se o nebezpečném nálezu dozvěděli krátce před 13. hodinou. "Objev souvisí s rekonstrukcí domu. Případ si převzali kriminalisté, s největší pravděpodobností ho budeme řešit jako nedovolenou výrobu a držení radioaktivní látky a vysoce nebezpečné látky," řekl TN.cz mluvčí policie Vojtěch Robovský. Případný pachatel tak může ve vězení strávit až pět let.

GALERIE: Nález radioaktivního materiálu v Libereckém kraji

1
/
5
Zdroj: AKTU.cz
Nález radioaktivního materiálu v Libereckém kraji - 1

TN.cz