nezodpovědnost

Poplach v Jeseníkách: Turisté bivakovali a zasypal je sníh, pak zneužili záchranáře

Horská služba Jeseníky
Zdroj: Horská služba
Štěpán Hrubý
Štěpán Hrubý
17.1. 2021 18:44
Téma:

Skupina turistů přespávala v bivaku v Jeseníkách. Přes noc na ně napadalo velké množství sněhu a další přivál vítr, takže byli zcela zapadaní a volali o pomoc Horskou službu (HS). Jejich služby nakonec nebylo potřeba, protože se zapadaní podle dalších hlášení z okolí dokázali sami vyprostit, to už ale Horské službě nehlásili.

Dramaticky mohla skončit noc v Jeseníkách pro skupinu turistů, kteří se rozhodli přespat ve volné přírodě v bivaku. "V půl páté ráno zazvonil dispečerovi Horské služby telefon a ozval se hlas, který tvrdil, že on a jeho kamarádi bivakují pod celtou na Keprníku, a zasypal je sníh," popsal první hlášení mluvčí Horské služby Radek Zeman.

 

"Evidentně se stalo, že přes noc napadalo cca 30 centimetrů sněhu a k tomu další sníh na jejich úkryt přivál ostrý vítr. Celtová ochrana nevydržela a spáči se ocitli rázem zavaleni. Podle našich informací šlo o organizovanou skupinu," uvedl k rannímu alarmu Jaroslav Komárek, který v noci sloužil na stanici Horské služby Jeseníky Červenohorské sedlo.

 

 

Naštěstí vše dobře dopadlo, lidé se dokázali ze sněhu dostat sami, ale tuto skutečnost už nehlásili. Navíc se po dvou telefonátech odmlčeli. Horská služba tak zbytečně chystala záchrannou akci. "Vyrazila k nim skupina z Ramzové, já jsem zatím připravil k výjezdu našeho psovoda. Pak se ozvali naši záchranáři s tím, že je vše v pořádku. Zdá se, že zasypané kamarádi vyhrabali a v klidu spali dál, aniž by nás kontaktovali," doplnil ke zbytečnému poplachu Jaroslav Komárek.

 

Horská služba opakovaně všechny organizované skupiny vyzývá, aby hlásily plánované túry nejbližší stanici HS. "Stejně tak je důležité, aby nám dali kontakt na někoho spolehlivého, kdo bude mít nabitý telefon a hovory od nás bude brát,“ doporučuje náčelník Horské služby Jeseníky Vítězslav Kaller. Dodal, že ale i tak je bivakování v takovém počasí na hřebenech Jeseníků naprostá nerozvážnost, a kromě toho je to zakázané, neboť jde o chráněnou krajinnou oblast (CHKO).

 

 

K dalšímu zásahu došlo přibližně v tu samou dobu v oblasti Králického sněžníku. V extrémních podmínkách si chtěla zřejmě vyzkoušet bivakování 33letá žena. "Za prvé jsme se k ní museli dostat do lavinového katastru u pramene Moravy, a v oblasti byla tzv. bílá tma. Pak ošetření, byla vyčerpaná a silně podchlazená. A následoval transport z nepřístupného terénu na naší stanici,“ popsal zásah, který začal krátce po čtvrté ráno, Jakub Fabián, zasahující člen Horské služby Jeseníky s tím, že tu noc bivakovaly na vrcholu Sněžníku i další osoby.

 

Související témata:
TN.cz