předpověď

Pořádné jaro už klepe na dveře! Květen ale bude chladnější a deštivý

Aprílové počasí
Zdroj: TV Nova
Ilustrační fotografie
Lucie Staničková
Lucie Staničková
28.4. 2021 15:21
Téma:

V posledních dnech nás v Česku trápilo chladné počasí a spíše to vypadalo, jako by se vlády ujal podzim. Přestože je letos nástup jara velmi pomalý, podle meteorologů se ho konečně dočkáme. Mrazíky by se měly objevit už jen ojediněle a v květnu si můžeme užít aprílového počasí.

I když teploty budou v následujících týdnech spíše podprůměrné, nemusíme smutnit. To nejhorší máme podle meteorologů už za sebou. "Ještě musíme počítat s ranními mrazíky, ale nebude jich tolik. Bude to spíše výjimečné,“ řekl TN.cz meteorolog Petr Dvořák.


Podle numerických modelů se teploty budou pohybovat v květnu kolem 15 °C. "Konečně bychom se měli dočkat toho pravého aprílového počasí. Bude oblačno až polojasno s přeháňkami a ojediněle také bouřkami,“ doplnila meteoroložka Dagmar Honsová.

 


Nejvíce pršet by mělo podle ČHMÚ v první polovině května. "Ve druhé polovině budou srážky pravděpodobně nižší, ale zůstanou v intervalech běžných hodnot pro toto roční období,“ stojí na webu.


Ochlazení očekávají odborníci především v polovině měsíce, kdy bude období ledových můžu, tedy Pankráce, Serváce a Bonifáce. "To se zpravidla ochladí, v tuto dobu se to dá očekávat,“ vysvětlil Dvořák. Teploty by tak v noci ještě mohly klesnout i k nule.


Léto by podle meteorologů mohlo být teplotně mírně nadprůměrné. Počasí však může ovlivnit výbuch sopky na druhém konci světa. "Po výbuchu sopky La Soufrière na karibském ostrově Svatý Vincenc se do atmosféry dostala obrovská oblaka sopečného plynu a popela. Ve stratosféře tyto částice mohou vydržet až tři roky, a proto velké výbuchy sopek mohou ochladit celosvětově klima i na několik let,“ uzavřela Honsová.

 

Jaké bude počasí v létě? Podívejte se na reportáž:

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz